ADV
KulturaWiadomościWideo
Trending

Nasze najszczersze rozmowy z Józefem Baranem / zdjęcia / video

W Domu Kultury w Borzęcinie zorganizowano spotkanie z Józefem Baranem, wybitnym poetą polskim, autorem blisko 40 książek wydawanych w kraju i zagranicą (jego wiersz znalazł się wśród tematów tegorocznej matury z języka polskiego). Poecie towarzyszyli artyści scen krakowskich (Beata Paluch-Zarycka, Walentyn Dubrowskij). W programie koncertu poetycko-muzycznego pt. „Pokój i wojna” znalazły się wiersze, prozy i piosenki poety rodem z Borzęcina, z muzyką kompozytora Andrzeja Zaryckiego. Spotkanie transmitowane „na żywo” do internetu poprowadził Wacław Krupiński – wieloletni redaktor „Dziennika Polskiego” i uznany krakowski konferansjer. Organizatorem wydarzenia, sfinansowanego w ramach grantu otrzymanego za pośrednictwem Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu” był Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.

Choć Józef Baran spędza „cieplejszą” część roku w swoim domu w Borzęcinie (tę chłodniejszą od pół wieku w Krakowie) spotkania autorskie z nim są zawsze lokalnym świętem poezji. Nie inaczej było i tym razem. Mieszkańcy regionu mieli doskonałą okazję do przybliżenia i poznania autora oraz jego publikacji nierozerwalnie związanych z historią, tradycją obszaru Borzęcina i życiem mieszkańców wsi. Wydarzenie miało formę koncertu poetycko-muzycznego. Przeważała oczywiście poezja czytana w kilku blokach tematycznych.

Spotkanie swym talentem i głosem ubarwiała Beata Paluch-Zarycka – aktorka Teatru Starego w Krakowie, od lat śpiewająca poezję Józefa Barana na koncertach muzyczno-literackich w całej Polsce. Pojawiły się nie tylko piosenki znane od kilku lat, ale i też nowy repertuar, niewykonywany wcześniej

To podwójna radość, dla tych wszystkich, dla których poezja Józefa Barana jest ważna. Publiczność miała możliwość wysłuchania wybornych muzycznych prezentacji, które tworzyły wyjątkowy klimat wydarzenia, pozwalały się wzruszyć a czasem zachwycić brawurą wykonania – delektować muzyką i słowem w znakomitym wykonaniu – mówi Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.

W trakcie rozmowy przeprowadzonej żartobliwie i na serio przez brylującego na krakowskich salonach redaktora Krupińskiego, poeta wspominał o „kurnym czupurnym” dzieciństwie w Borzęcinie, niesfornej młodości na Górnym i Dolnym Śląsku, szczęściu w nieszczęściu, poezji, bójkach i sporcie, maturalnych nieporozumieniach, przyszłym pomniku i wielu innych wątkach z bogatego życia Józefa Barana, który ze swoją poezją zdążył odwiedzić wszystkie kontynenty na Ziemi (oczywiście poza zimną Antarktydą).

Zatrudnienie osoby znającej prywatnie i zawodowo poetę od kilkudziesięciu lat (pracowali obydwaj przez kilkadziesiąt lat w Dzienniku Polskim), pozwoliło swobodnie i anegdotycznie zaprezentować sylwetkę, a tym samym lepiej i dokładniej przybliżyć uczestnikom spotkania jego prawdziwy wizerunek – ocenia Piotr Kania.

Watro wspomnieć, że nie obyło się bez serdeczności. Józef Baran otrzymał od pracowników Gminnego Ośrodka Kultury specjalną grafikę z widokiem „z lotu ptaka” centrum Borzęcina oraz dwa kubki – jeden z przeznaczeniem do krakowskiego mieszkania, a drugi do bieżącego użytku w domu kultury, gdzie poeta jest bardzo częstym gościem. Z prezentami wyszli także uczestnicy spotkania. Wszyscy otrzymali – bezpłatnie – książkę Józefa Barana z autografem. 20 egzemplarzy książki zostało przekazanych także do organizatora i partnera w projekcie (GOK i GBP) oraz do pięciu bibliotek szkolnych w gminie Borzęcin.

Poeta, dzień po spotkaniu, na swoim profilu w portalu społecznościowym komentował: – Stolica poezji przeniosła się wczoraj do Borzęcina. Najtrudniej występuje się przed „własną publicznością”, ale koncert poetycko-muzyczny z aktorką śpiewającą Beatą Paluch-Zarycką i mną w rolach głównych podobno się udał. Były stare i nowe piosenki z muzyką Andrzeja Zaryckiego i moimi słowami, a kilkanaście zaprezentowanych po raz pierwszy publicznie wierszy wejdzie w skład nowego zbioru wierszy „Pokój i wojna”, który ukaże się w listopadzie w wyd. PIW. Dziękuję organizatorom (szczególnie dyrektorowi Piotrowi Kani) i uczestnikom, a także łaskawym bogom pogody, którzy wstrzymywali ulewę wiszącą na włosku nad Borzęcinem.

(h)

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja pn. „Poezja i proza Józefa Barana”  współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

OFERTA REKLAMOWA

Fot. Maciej Mazur

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button