ADV
Wiadomości
Trending

Niedzielni „turyści” utrapieniem w Iwkowej

Turystyka, a w szczególności turystyka masowa ma w sobie nieco paradoksów. Bowiem duży ruch turystyczny to nie tylko okazja do zarobku dla mieszkańców miejscowości turystycznych, ale niestety także szereg problemów z którymi trzeba sobie radzić. Nie inaczej okazało się być w Gminie Iwkowa, gdzie w 2019 oficjalnie otwarto wieżę widokową na Szpilówce. Obiekt dzięki atrakcyjnej lokalizacji i pięknym widokom ze szczytu wieży z miejsca stał się turystycznym hitem w regionie. Rocznie to miejsce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób i jest to wynik o jakim może pomarzyć niejedna gmina w Małopolsce.

Niestety wśród tysięcy turystów, którzy z zachowaniem podstawowych zasad współżycia potrafią bezkonfliktowo przemierzyć trasę na wieżę widokową nie brakuje osób którym obce są przepisy i regulaminy, zrozumienie dla mieszkańców, poszanowanie własności prywatnej czy też po prostu zdrowy rozsądek.

Problemów nie brakuje, a jedną z głównych osi konfliktu jest zbytnia wygoda turystów. Przykładowo mimo iż Urząd Gminy w Iwkowej przygotował dla turystów udających się na Szpilówkę aż 9 parkingów, to niestety część kierowców idzie na łatwiznę i stara się dojeżdżać jak najbliżej wieży. Niemałą irytację właścicieli okolicznych posesji powoduje dzikie parkowanie na ich polach i łąkach. O takich problemach jak wyrzucanie śmieci gdzie popadnie i niszczenie przyrody raczej nikomu nawet nie trzeba mówić.

Oczywiście problemy nie rozwiążą się same. Z łamaniem przepisów walczą m.in.  brzescy policjanci. Od momentu otwarcia wieży widokowej dla zwiedzających tj. od 1 maja 2019 nałożono łącznie 104 mandaty karne kredytowane za niestosowanie się kierujących do znaku B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach), przeprowadzono łącznie 52 interwencje w tym rejonie głównie dotyczące poruszania się pojazdów w obszarze objętym zakazem ruchu.

Nadto odnotowano 4 zgłoszenia na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 dot. poruszania się pojazdów, niewłaściwej infrastruktury drogowej, które do chwili obecnej są przedmiotem eliminacji zagrożenia w trakcie pełnionych służb patrolowych i obchodowych. Obszar prowadzący do wieży widokowej został wyznaczony przez dzielnicowego w planie działania priorytetowego na okres od 1 stycznia 2021 do 30 stycznia 2021 r.

W ramach współpracy z samorządem lokalnym brzeska policja skierowała dwa pisma do wójta Gminy Iwkowa celem podjęcia działań według własnych kompetencji jako zarządcy drogi prowadzącej do wieży widokowej celem rozważenia innych rozwiązań w organizacji ruchu.

– Zespól ds. Wykroczeń Komendy Powiatowej Policji w Brzesku w okresie od 1 maja 2019 roku do 12 marca 2021 r. prowadził łącznie 87 postępowań wyjaśniających w sprawie o wykroczenia dotyczących niestosowania się kierujących do znaku B-1. W 83 przypadkach sporządzono wniosek o odstąpienie, czyli np. na sprawcę nałożono mandat karny lub zastosowano pouczenie, w 2 przypadkach sprawy zakończono wyrokiem, w 2 przypadkach sprawy są w toku – informuje aspirant sztabowy Grzegorz Buczak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej policji w Brzesku.

Podróżowanie i zwiedzanie powinno zawsze odbywać się z zachowaniem podstawowych zasad savoir vivre. Dotyczy to nie tylko dalekich wypraw do egzotycznych krajów, ale także (a może przede wszystkim) tych lokalnych wyjazdów. Odpoczywając na pewno chcemy się czuć nieskrępowani, jednak ważne jest, by nasza swoboda nie przeszkadzała innym. Wszyscy, którzy choć raz spotkali się z brakiem kultury ze strony innych turystów wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z wycieczki i wpłynąć na negatywną ocenę.

To oczywiste, że przyjemniej podróżuje się w czystości, dlatego dbajmy o nią wspólnie. To oczywiste, że należy zabrać ze sobą puste butelki i opakowania po przekąskach. Co więcej, jeśli zauważysz przy trasie odpadki zostawione przez kogoś innego, możesz dać przykład i je również wrzucić do śmietnika.

Gmina Iwkowa i jej mieszkańcy od zawsze otwarci są na turystów, jednak ich miejsce życia, a także przyroda i atrakcje turystyczne powinny być poszanowane przez odwiedzających ich turystów.

foto: nadesłane

IB

Galeria zdjęć / 10-11 kwietnia 2021 r.

Podobne artykuły

Back to top button