ADV
EdukacjaWiadomości

Nowa infrastruktura edukacyjna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Górnym w ramach projektu Lasów Państwowych „Klasa z drewna”

We wtorek, 10 października 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym imienia świętego Jana Pawła II w Borzęcinie Górnym, odbyła się inauguracja projektu: „Klasa z Drewna”. W uroczystości wzięła udział społeczność szkolna, na czele z Dyrektor i Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym Elżbietą Chochlińską i Danutą Oleksą. Przedsięwzięcie swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Poseł Sejmu RP Norbert Kaczmarczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Majka, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, Przewodniczący Rady Gminy Borzęcin Czesław Małek, Wizytator Kuratorium Oświaty w Tarnowie pani Monika Bochenek – Król, a także dyrektorzy szkół i instytucji z terenu Gminy. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło projektantów i wykonawców altany Anny i Tomasza Baniaków oraz Rady Rodziców z Joanną Krzanowską na czele.

Celem projektu było stworzenie miejsca do aktywnego wypoczynku uczniów oraz prowadzenia przez nauczycieli żywych lekcji przyrody na łonie natury. Inaugurację uświetnili uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym przygotowując montaż słowno – muzyczny pt.: „Wsłuchaj się w Las”.

Po przedstawieniu uroczyście otwarto altanę, która posłuży uczniom i nauczycielom do prowadzenia zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu. Podczas uroczystości honorowi goście, przedszkolaki oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zasadzili „Drzewa Polskich Lasów”, tworząc tym samym na terenie przyszkolnym piękną aleję.

– Gratuluję Pani Dyrektor oraz nauczycielom zaangażowanym w realizację projektu „Wsłuchaj się w las” przygotowania i realizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – To jeden z najlepiej przygotowanych projektów w Polsce, sklasyfikowany w Konkursie Lasów Państwowych „Klasa z drewna” na 15 miejscu wśród 106 projektów zakwalifikowanych do dofinansowania. To powód do dumy i satysfakcji, a zarazem imponujący sukces – dodaje.

Dzięki wsparciu i rekomendacji Posła na Sejm RP Norberta Kaczmarczyka Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Borzęcinie Górnym, Bielczy i Przyborowie otrzymały z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych środki w wysokości 2 milionów złotych na modernizację obiektów szkolnych. Informację tę, przekazał podczas okolicznościowego wystąpienia wójt Janusz Kwaśniak. Była to dla wszystkich miła niespodzianka.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Górnym na realizację projektu pn. „Wsłuchaj się w las” otrzymał z Lasów Państwowych środki w wysokości 69 396,79 złotych. W wyniku realizacji przedsięwzięcia stworzono przestrzeń rekreacyjno – edukacyjną dla uczniów i przedszkolaków oraz wykonano wielogatunkowe nasadzenie rodzimych drzew i krzewów. W zagospodarowanej przestrzeni zainstalowano tabliczki z logiem Lasów Państwowych oraz opisami zawierającymi nazwy gatunków drzew, drewniane rzeźby ptaków i zwierząt leśnych, ławki służące zarówno prowadzeniu zajęć, jak i rekreacji, altanę z wyposażeniem rekreacyjno – edukacyjnym, budki lęgowe, karmniki dla ptaków i domki dla owadów.

Fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Górnym

Katarzyna Żurek (GOK Borzęcin)

GALERIA ZDJĘĆ

Podobne artykuły

Back to top button