ADV
Kultura

Nowa publikacja w Dziale Regionalnym PiMBP w Brzesku – „Śladami męczeństwa i wielkiej godności”

Od kilku dni w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku jest dostępna książka Mieczysława Chabury i Mateusza Michalskiego „Śladami męczeństwa i wielkiej godności”. Publikacja w dużej mierze powstała na podstawie relacji i wywiadów przeprowadzonych z ostatnimi żyjącymi świadkami opisywanych wydarzeń.

Autorzy powracają m.in. do tragicznych chwil z 3 lipca 1943 r., kiedy na cmentarzu parafialnym w Szczurowej hitlerowcy przeprowadzili egzekucję 93 miejscowych Romów. Z pogromu uratowało się kilka osób, tylko dzięki odwadze lokalnej społeczności. Oddzielny rozdział poświęcono Sprawiedliwym wśród Narodów Świata z gminy Szczurowa. Do tej pory tym tytułem uhonorowano jedynie rodzinę Mików z Zaborowa – Pawła, Karolinę i ich syna Stefana, którzy ukrywali podczas wojny Józefa Langdorfa i Mendela Tidera. Książka stała się sposobnością do „przywołania” nazwisk innych mieszkańców gminy, którzy pomagali bezinteresownie Żydom, narażając przy tym swoje życie, lecz z różnych powodów nie znajdziemy ich na liście Yad Vashem. Osobne rozdziały dedykowane zostały Jędrzejowi Cierniakowi i generałowi Kazimierzowi Tumidajskiemu. Mateusz Michalski skupił się nie tyle na dokonaniach Jędrzeja Cierniaka – folklorysty, pedagoga, twórcy teatru ludowego, lecz przede wszystkim na jego działalności patriotycznej. Pochodzący z Radłowa gen. Kazimierz Tumidajski, brat Juliana – właściciela majątku w Dołędze, wielokrotnie w dworze bywał. Od 1943 roku Kazimierz Tumidajski, ps. „Marcin” pełnił funkcję dowódcy Lubelskiego Okręgu Armii Krajowej, jednego z najtrudniejszych terenów dla konspiracji w okupowanej Polsce. Po wojnie represjonowany przez Sowietów, umieszczony w obozie NKWD w Diagilewie pod Razaniem, zmarł w roku 1947. Jak podkreślają autorzy książki, jego życie i działalność stanowią materiał na obszerne, odrębne opracowanie w przyszłości.

„Śladami męczeństwa i wielkiej godności” to książka dla pasjonatów lokalnej historii, z pewnością też przez pasjonatów napisana. Mieczysław Chabura i Mateusz Michalski od lat popularyzują historię lokalną, m.in. poprzez liczne artykuły w czasopismach, projekty historyczne, akcje upamiętniania, konkursy. Publikacja stała się możliwa dzięki Gminnemu Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. Warto po nią sięgnąć!

PiMBP w Brzesku

OKŁADKA

Podobne artykuły

Back to top button