ADV
Wiadomości
Trending

Nowatorski zabieg lekarzy z brzeskiej ortopedii / zdjęcia

Zespół Lekarzy Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej pod kierownictwem dr n.med Jakuba Florka przeprowadzili w miniony wtorek tj. 27 października 2020 r. kolejny nowatorski zabieg w skali kraju w zakresie chirurgii ręki.

Zabieg polegał na implantacji protezy bez cementowej do stawu międzypaliczkowego bliższego (PiP) III palca. To nie tylko pierwsza tego typu operacja w Brzesku, ale także trzeci taki zabieg w Polsce.

– Miał on na celu odtworzenie zakresu ruchu trzeciego palca prawej ręki u 43-latka. Mężczyzna kilka lat temu zranił rękę na pile tarczowej. Pomimo zastosowania leczenia operacyjnego oraz żmudnej rehabilitacji nie udało się uzyskać ruchomości tego palca. Był on cały czas prosty, nawet wtedy, gdy pacjent zginał w pięść pozostałe palce – tłumaczy dr n. med. Jakub Florek.

Do tej pory na oddziale ortopedii brzeskiego szpitala, chorym z podobnymi dysfunkcjami proponowano implantację ze specjalnej membrany REG-JOINT. Po takim zabiegu z wszczepieniem implantu oraz żmudnej rehabilitacji pacjent odzyskiwał „życie bez bólu” i tylko nieznaczną ruchomość w zakresie danego palca.
Zabieg, który został wykonany ostatnio, polegał na implantacji protezy bezcementowej firmy Cap Flex PiP do stawu międzypaliczkowego bliższego palca (PiP).

– Wygląda ona bardzo podobnie do protezy bezcementowej stawu kolanowego, jest jednak około 20 razy mniejsza. Każdy z implantów ma około 5 mm i jest osadzany na zasadzie idealnego dopasowania (Press Fit) pod kontrolą specjalnych lup powiększających – tłumaczy dr Jakub Florek.

Do operacji w Brzesku została wypożyczona specjalna mikro-piła do mikro-cięć, które są konieczne w przypadku tak drobnych kości, jak kości paliczków w palcu. Wyzwaniem było szkolenie i przygotowanie do tego zabiegu zespołu.

– Operacja przebiegła sprawnie. Już w pierwszej dobie po zabiegu pacjent uzyskał bardzo dobry zakres ruchomości, a przecież okres gojenia i rehabilitacji jeszcze przed nim – podkreśla lekarz.

Ortopedzi dziękują doc. Mariuszowi Bonczarowi, który jako Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki wyraził zgodę na przeprowadzenie tego zabiegu w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Warto dodać, że Oddział Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej w Szpitalu Powiatowym w Brzesku, którym kieruje lek. med. Krzysztof Szklanny, stał się ośrodkiem szkolącym w zakresie implantacji protezy CMC kciuka. W tym roku zespół przeprowadził 10 implantacji protez bezcementowych kciuka. Na ten rok, o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli, zaplanowano jeszcze 4 takie zabiegi, na które przyjazd już zadeklarowali lekarze z: Kielc, Lublina, Sandomierza i Rzeszowa.


SPZOZ Brzesko

ℹ️ Nowatorski zabieg lekarzy z brzeskiej ortopedii👏👍

Zespół Lekarzy Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej pod…

Opublikowany przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku Poniedziałek, 2 listopada 2020

blank

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button