ADV
Wiadomości
Trending

Nowe Brzesko wsparło zbiórkę dla Ukrainy. Organizuje ją Olena mieszkająca w Przyborowie

Szkoły podstawowe z terenu Gminy Nowe Brzesko oraz tamtejszy Urząd Miasta i Gminy pozytywnie odpowiedzieli na apel o zorganizowanie pomocy w zakresie żywności i artykułów higienicznych dla osób czasowo przesiedlonych zamieszkałych na terenie Gminy Terytorialnej Truskawiec oraz żołnierzy przechodzących rehabilitację w truskawieckich szpitalach.

Społeczności szkolne z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Nowym Brzesku, Szkoły Podstawowej w Mniszowie oraz Szkoły Podstawowej w Sierosławicach zorganizowały 3 dniową zbiórkę darów (od 16 do 18 maja 2022 r.). Wspólnymi siłami zebrano m.in. produkty spożywcze, środki czystości, opatrunki, środki dezynfekujące, leki przeciwbólowe, słodycze i zabawki dla dzieci a także wiele innych rzeczy dla potrzebujących.

– Nasza pomoc jest jak kropla w morzu – ale bez niej ocean byłby uboższy – mówią urzędnicy z magistratu w Nowym Brzesku.

Zgromadzone dary trafią do Truskawca, oraz do wsi Obuchowicze w rejon iwankowskim, 100 km od Kijowa. Sytuacja ludności w tej miejscowości jest bardzo trudna. Przez kilka tygodni wioska była okupowana przez rosyjskich najeźdźców. Zniszczenia są ogromne. Teraz żyje tam 580 rodzin, które potrzebują pomocy we wszystkim. Z powodu braku normalnej komunikacji prawie nikt tam nie dojeżdża z zaopatrzeniem.

Transport humanitarny trafi do Truskawca za pośrednictwem Oleny. Kilka miesięcy temu wraz z bliskimi uciekała przed wojną. Swoją bezpieczną przystań znalazła w Przyborowie w Gminie Borzęcin. Teraz cyklicznie organizuje pomoc do miejscowości w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy gdzie trafili uchodźcy.

– Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu i dla wszystkich, którzy pomogli to wszystko zorganizować!!! Dziękuję!!! Dziękuję!!! I nadal bez końca DZIĘKUJĘ!!

Wojna trwa, codziennie giną nasi obrońcy i cywile.  Kto może pomóc niech wspiera naszych ludzi i wojsko – mówi Elena.

Czy przykład szkół i urzędników z Gminy Nowe Brzesko zachęci innych do zorganizowania podobnych akcji? Pomoc nadal jest potrzebna – by uchodźcy nie głodowali.

Jeżeli jesteście chętni by pomoc – skontaktujcie się z Marcinem Tomalą z Przyborowa, która stara się wesprzeć organizację akcji pomocowej. Znajdziecie go na facebooku (Marcin Tomala) <==

Aktualnie Marcin wraz Oleną i wieloma wolontariuszami organizują zbiórkę darów które trafią na Ukrainę w okolicy Dnia Dziecka. Marcina można spotkać w Przyborowie, a także w niedzielę w Pławowicach i pojutrze przy okazji pikniku z okazji Dnia Dziecka w Grębocinie.

Najbardziej potrzebne są:
– żywność długoterminowa: min. konserwy, produkty mączne, kasza, ryż, słodycze.
– środki czystości i higieny osobistej: min. mydła, szampony, podpaski, pieluchy.

Za wszelką pomoc jesteśmy ogromnie wdzięczni!

IB

Wieś Obuchowicze w rejon iwankowskim – aktualna sytuacja

Podobne artykuły

Back to top button