ADV
KulturaWiadomościWideo
Trending

Czchów. Tajemnica starej kasety i… poszukiwania skarbu na kanale History Hiking

W czwartek 19 maja 2022 r. na kanale History Hiking pojawił się kolejny materiał związany z historią naszego regionu. Poznajemy w nim historię Franciszka Staszczyka – mieszkańca Tworkowej, który się ukrywał w Lasach Czchowskich po spektakularnej ucieczce z obozu Altengrabow oraz sprawę wojennego depozytu. Materiał obejrzało już ponad 113 tysięcy widzów.

W 24-minutowym materiale poznajemy wojenne losy Franciszka Staszczyka i historię ataku na załogę niemiecką ochraniającą budowę zapory w Czchowie, gdzie zdobyto 80 karabinów.

– Przyjechaliśmy do Czchowa w woj. małopolskim, gdzie kilkadziesiąt lat temu ukryty miał zostać niezwykły depozyt Armii Krajowej. Jakie nagranie kryje stara, zapomniana kaseta? Co dokładnie zostało ukryte przez partyzantów? – czytamy w opisie filmu.

Prowadzący kanał Łukasz Kazek to dziennikarz i popularyzator historii, autor książek o tematyce historycznej, współautor programów telewizyjnych i youtuber.

W maju 2020 roku wspólnie z Mateuszem Kudłą utworzył kanał YouTube pt. History Hiking, na którym co tydzień prezentuje materiały o tematyce historycznej oraz urban exploration. Kanał zdobył do tej pory 262 tys. subskrybentów, osiągając oglądalność na poziomie ponad 26 milionów wyświetleń.

Mateusz Kudła jest znany w Brzesku. W 2019 roku zrealizował film dokumentalny na podstawie wspomnień Dova Landau, byłego żydowskiego mieszkańca Brzeska byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald. Premiera obrazu wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Pamięć i Dialog. Wspólna Historia odbyła się w 77. rocznicę likwidacji brzeskiego getta.

Historia regionu na kanale History Hiking

Do tej pory na kanale History Hiking pojawiły się następujące materiały na temat historii naszego regionu:

Świadectwo rabacji – o rzezi galicyjskiej na kanale History Hiking <==

Brzesko i historia brzeskich Żydów na kanale History Hiking <==

IB

Podobne artykuły

Back to top button