ADV
KulturaWideo
Trending

Świadectwo rabacji – o rzezi galicyjskiej na kanale History Hiking

W czwartek 20 stycznia 2022 r. na kanale History Hiking pojawił się nowy materiał dotyczący tym razem historii rzezi galicyjskiej. Materiał zatytułowany „Niewolnictwo w Polsce i rzeź galicyjska, czyli jak chłopi zbuntowali się przeciw panom i księżom” obejrzało już ponad 155 tysięcy widzów. W 18-minutowym materiale poznajemy wiele faktów dotyczących historii chłopskiej rebelii na naszym terenie.

Młodziutka Marianna Pikuzińska z Dołęgi w lutym 1846 roku była świadkiem dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w dworze w Dołędze. Nocą do dworu przybyła liczna grupa chłopów, którzy agresywnie żądali wydania im właściciela dóbr dworskich. Sceny te i narracja 17-letniej wówczas Marianny zainspirowały youtubera i pasjonata historii – Łukasza Kazka do zrealizowania materiału filmowego o rabacji galicyjskiej. Możecie zobaczyć ten film na kanale History Hiking.

Prowadzący kanał Łukasz Kazek to dziennikarz i popularyzator historii, autor książek o tematyce historycznej, współautor programów telewizyjnych i youtuber.

Odcinek został zrealizowany w Muzeum Dwór w Dołędze które jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Rzeź galicyjska, rzeź tarnowska, rabacja galicyjska, rabacja chłopska to ruchy chłopskie na terenach zachodniej Galicji w drugiej połowie lutego i marcu 1846 roku, mające charakter antyszlachecki i antypańszczyźniany. W swojej pierwszej fazie charakteryzowały się napadami na dwory oraz pogromami ludności ziemiańskiej, urzędników dworskich i rządowych, a także księży. Najbardziej znanym przywódcą chłopskich oddziałów był Jakub Szela.

17 lutego 1846 r. Teofil Pikuziński (właściciel dóbr dworskich w Dołędze) wraz z Mikołajem Sroczyńskim przywieźli wezwanie do rozpoczęcia „powstania krakowskiego” w nocy 18 lutego. Opuścił rodzinę, wyruszył do Bolesławia, gdzie formował się oddział powstańczy.

W nocy z 18 na 19 lutego 1846 r. chłopi wierząc w wyniku intrygi administracji austriackiej, że zbrojne ruchy arystokracji mają na celu odebranie im dóbr ziemskich, zaatakowali wiele dworów w Galicji. Rebelianci chłopscy, którzy wtargnęli nocą do dołęskiego dworu krzyczeli: „Gdzie broń? Gdzie Polacy? Będziemy rewidować!”. Pomimo kilkudniowego napięcia i strachu kobiety i dzieci z rodziny Pikuzińskich nie doznały uszczerbku na zdrowiu. Niestety Teofil stracił życie w wyniku rabacji.

Polecamy lekturę Dziennika Marianny Pikuzińskiej – książka jest dostępna w zbiorach brzeskiej biblioteki.

O nowym materiale Łukasza kazka poinformowała brzeska biblioteka w ramach cyklu Regionalne wtorki.

O idei regionalnych wtorków

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny już z kolei tekst jaki zostały opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

PiMBP w Brzesku

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button