ADV
Powiat TarnowskiSportWiadomości
Trending

Nowy rozdział Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni w Klikowej

Przed Fundacją Klikowska Ostoja Polskich Koni w Klikowej otwiera się nowy rozdział. Wszystko wskazuje, że będzie on bardzo pomyślny. Po latach starań Fundacja dzierżawiąca w Klikowej obiekty byłego Państwowego Stada Ogierów stała się właścicielem obiektu. Daje to możliwości dalszego rozwoju i kontynuowania pięknych tradycji związanych z hodowlą koni w tym miejscu.

Już 8 lat minęło od chwili, kiedy 31 marca 2014 roku w Sali Kongresowej Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach, 31 Fundatorów podpisało akt notarialny powołujący Fundację „Klikowska Ostoja Polskich Koni” z siedzibą w Tarnowie-Klikowej w obiektach byłego Państwowego Stada Ogierów, wydzierżawionych od ówczesnej Agencji Nieruchomości Rolnych przez Małopolski Związek Hodowców Koni.

Inicjatorami utworzenia Fundacji był: Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie oraz Polski Związek Hodowców Konia Huculskiego.

Od pierwszych dni działalności Fundacja realizowała ambitne cele statutowe, starając się jednocześnie o Status Organizacji Pożytku Publicznego, uzyskując go w 2016 roku. Od tego czasu podjęto energiczne działania zmierzające do pozyskania użytkowanego terenu w drodze darowizny Skarbu Państwa na rzecz Fundacji w celu realizacji założonych celów statutowych. Dlatego też złożono wniosek o darowiznę do ówczesnej Agencji Nieruchomości Rolnych, a później do KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa). Monitorując procedowanie wniosku, dostarczając kolejne niezbędne dokumenty Fundatorzy cierpliwie czekali na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez KOWR i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przez kolejne lata działalności Fundatorzy dokładali wszelkich starań, nie szczędząc sił i środków finansowych, by poprawić estetykę i bezpieczeństwo obiektu. W okresie działalności Fundacji prowadzono Punkt Kopulacyjny, w którym ogiery pokryły około 500 klaczy, prowadzono trening zaprzęgowy klaczy ras szlachetnych w ramach Zakładu Treningowego, w którym do tej pory trenowano 196 klaczy. Podczas imprez hodowlanych, hodowlano-promocyjnych i innych współorganizowanych i organizowanych w tym czasie przez Fundację i Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie, zaprezentowano publiczności ponad 4000 koni z 12 województw naszego kraju w tym ponad 2500 koni hodowlanych.

Oprócz działalności związanej z hodowlą, promocją koni na terenie użytkowanym przez Fundację organizowano wiele innych przedsięwzięć. Do najważniejszych należały: Inauguracja letniego sezonu turystycznego w Małopolsce w 2017 roku, obchody 150-lecia Państwowej Straży Pożarnej miasta Tarnowa, czy obchody 100-lecia utworzenia 5.płk Strzelców Konnych w Tarnowie i wiele innych. Bezinteresowna aktywność i zaangażowanie Fundatorów oraz wsparcie środowiska parlamentarzystów ziemi małopolskiej znających działania Fundacji na rzecz społeczeństwa, a także pozytywna opinia KOWR zarówno Oddziału Terenowego w Krakowie jak i KOWR w Warszawie doprowadziły do szczęśliwego finału wieloletnich starań Fundacji.

W marcu 2022 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyraził zgodę na darowiznę na rzecz Fundacji części nieruchomości użytkowanej przez Fundację.

W maju 2022 roku po zakończeniu wszystkich postępowań w Kancelarii Notarialnej w Nowym Sączu podpisany został akt notarialny. Fundacja Klikowska Ostoja Polskich Koni stała się właścicielem około 10 ha gruntów i znajdujących się na nich zabudowań. Ta nowa sytuacja pozwala na jeszcze szerszą i aktywniejszą działalność Fundacji, jako właściciela, a nie dzierżawcy obiektu.

Plany są bardzo ambitne. Jakie? – o tym będziemy informowali w kolejnych artykułach.

O Klikowskiej Ostoi Polskich Koni

Fundacja „Klikowska Ostoja Polskich Koni”, która administruje obiektem w Klikowej działa od 2014 r. Mimo że stadnina koni znajduje się w mieście, to udało się zachować jej niepowtarzalny klimat i stworzyć ośrodek przyjazny dla osób ceniących wypoczynek w pięknej okolicy, bez zgiełku miasta i w rodzinnej atmosferze. Klikowa to miejsce od ponad 100 lat związane z hodowlą koni, było i jest przykładem dobrego gospodarowania, polskiej świetności i patriotyzmu.

W Klikowej w zabytkowych stajniach mieszka ponad 50 koni. Ośrodek korzysta też z pobliskich rozległych pastwisk i łąk. W Klikowej działa szkoła jazdy konnej prowadząca naukę dla dorosłych i dla dzieci na różnych poziomach zaawansowania. Przy zwierzętach pracuje doświadczona kadra, która potrafi zadbać o ich komfort oraz w bezpieczny sposób przeprowadzać szkolenia.

Cyklicznie organizowane imprezy jeździeckie i zaprzęgowe pozwalają budować rozpoznawalność miejsca, a także podtrzymywać i rozwijać obecność koni w regionie.

Mimo wielu przeciwności dzięki zaangażowaniu wielu pasjonatów w stajniach „Klikowskiej Ostoi” cały czas prowadzona jest działalność hodowlana — by kształtować polską hodowlę i służyć ludziom w hippice, turystyce i hipoterapii. Poprzez swoją działalność fundacja promuje Tarnów i region, a także kultywuje polskie tradycje związane z końmi i ich użytkowaniem.

To miejsce godne polecenia dla każdego, kto chce aktywnie wypocząć na końskim grzbiecie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://klikowa.com.pl/.

IB

 

Podobne artykuły

Back to top button