ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości
Trending

O Londynie i jego atrakcjach można spokojnie napisać niejeden przewodnik

O Londynie i jego atrakcjach można spokojnie napisać niejeden przewodnik. Miasto jest ogromne, różnorodne, pełne ludzi wielu kultur i światów, a zarazem bogate w długą, interesującą historię.

Jednak nawet posiadając jedynie kilka dni na pobyt w stolicy Anglii, jesteśmy w stanie zobaczyć mnóstwo interesujących miejsc, bez zbędnej gonitwy, chłonąc ducha tego kosmopolitycznego i zarazem na wskroś angielskiego miasta.

Londyn – garść ważnych informacji

To miasto trzecie co do wielkości w Europie, po Moskwie i Stambule. Oprócz tak zwanego Wielkiego Londynu z prawie 9 milionami mieszkańców, na miasto można patrzeć także przez pryzmat aglomeracji londyńskiej (czyli Londynu i okolicznych, przyległych do niego miejscowości), którą łącznie zamieszkuje 14 milionów ludzi.

Dojazd do Londynu oraz poruszanie się po nim

Angielska stolica jest bardzo rozległa, a wiele z jej najsłynniejszych atrakcji znajduje się dość blisko siebie, jednak korzystanie z transportu publicznego, zwłaszcza z rozległego londyńskiego metra (najstarszego na świecie) znacząco ułatwia zwiedzanie i skraca czas potrzebny na dotarcie do wybranych obiektów i miejsc. Ciekawą opcją na przemieszczanie się po wschodniej części Londynu jest także Docklands Light Railway, czyli bezobsługowa kolej naziemna, często kursująca po umieszczonych nad ziemią wiaduktach, dzięki czemu z jej okien zobaczymy jeszcze więcej tego tętniącego życiem miasta.

Można pojechać autokarem, co jest dobrym i tanim wyborem, kiedy jedziesz tam na dłużej i mieszkasz daleko od dużych lotnisk. Na stronie przewoźnika autokarowego Sindbad codziennie można znaleźć przejazdy autobusowe do Londynu aż z 220 miast Polski.

Nie tak oczywiste atrakcje w Londynie

To, że Londyn Big Benem i Tower Bridge stoi, to wie każdy. Co jednak zobaczyć, kiedy już widzieliśmy Pałac Buckingham z uroczystą zmianą warty, Katedrę Westminsterską, czy Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud? O tym przeczytasz poniżej – w tym tekście prezentujemy ciekawe i nieco mniej oczywiste atrakcje w Londynie, które według nas warto poznać.

Muzeum Historii Naturalnej

Nawet, jeśli nie jesteś fanem muzeów, to miejsce jest jedyne w swoim rodzaju i niewątpliwie warte odwiedzenia. Znajduje się w pięknym XIX-wiecznym budynku, skrywając wewnątrz ponad 70 milionów eksponatów związanych z paleontologią, zoologią, mineralogią czy botaniką. Zobaczyć tam można autentyczne szkielety dinozaurów czy płetwala błękitnego, największego zwierzęcia żyjącego na świecie, albo też porównać szkielety małpy i człowieka z różnych okresów w dziejach. To miejsce, gdzie zarówno dorośli jak i mali zwiedzający nie będą się nudzić. Co ważne, wstęp do muzeum jest bezpłatny we wszystkie dni tygodnia.

Kolejka linowa

Ta nowoczesna, licząca jeden kilometr kolejka jest stosunkowo młodą, bo powstałą w 2012 roku atrakcją. Rozciąga się nad Tamizą we wschodnim Londynie na wysokości dochodzącej do 90 metrów nad ziemią i łączy dzielnicę Royal Docs z półwyspem Greenwich na południowym brzegu rzeki. Jest nieźle skomunikowana z resztą transportu publicznego w Londynie, dzięki czemu przejazdy nią wybierają zarówno turyści, jak i mieszkańcy angielskiej stolicy.

Camden Market

Kiedyś miejsce to było stacją przeładunkową, gdzie docierały towary z różnych zakątków Wielkiej Brytanii, ludzie mogli okazjonalnie zaopatrzyć się w różne produkty, a konie kolejowe – odpocząć po zakończonym kursie. Regularny handel zapoczątkowano tam w 1974 roku. Dziś to miejsce licznie odwiedzane przez turystów, barwne, pełne wielu specjałów kuchni świata, rękodzieła, antyków, sklepów muzycznych czy innych niekonwencjonalnych pamiątek. Lepiej nie wybierać się tam w weekend, gdyż może być zbyt tłoczno.

Londyńska Wenecja – Little Venice

To dzielnica mieszkalna, jedna z najbogatszych w Londynie, gdzie nad kanałem Grand Union rozciągają się długie rzędy zadbanych, niewysokich domów. Oprócz tego co rusz można zobaczyć tam zacumowane na dłużej, niewielkich rozmiarów barki mieszkalne. Inne łodzie przerobiono na restauracje i kawiarnie. To jedna z nielicznych dzielnic Londynu, gdzie życie zdaje się płynąć zupełnie niespiesznie.

Primrose Hill oraz królewskie parki i ogrody w Londynie

Londyn pełen jest parków, terenów rekreacyjnych i ogrodów, gdzie mieszkańcy i turyści mogą odetchnąć wśród zieleni. Każdy z parków jest nieco inny, charakteryzuje się innym typem roślinności i stopniem zagospodarowania oraz mieszkającymi tam zwierzętami, warto więc samemu wybrać się do kilku z nich i znaleźć sobie swój ulubiony. Większość z tych dużych parków (a dokładnie osiem o łącznej powierzchni 22 km²) należy do monarchii brytyjskiej – niegdyś były miejscem wypoczynku i polowań dla rodziny królewskiej, ale od XIX wieku zostały otwarte dla mieszkańców Londynu.

Będąc w Londynie, warto wybrać się także na niewysokie wzgórze Primrose Hill w północnej części Regent’s Park, stanowiące urokliwy i zupełnie darmowy punkt widokowy na stolicę, gdzie w słoneczne dni warto posiedzieć na kocu, robiąc sobie dłuższą przerwę w zwiedzaniu.

Londyn to miasto, które każdy choć raz powinien odwiedzić. W zależności od tego, ile masz czasu, czym się interesujesz i jak lubisz poznawać nowe miejsca, tak też możesz zaplanować sobie zwiedzanie. Warto odwiedzać również te mniej oczywiste i mniej turystyczne miejsca, bo tylko w nich mamy szansę dojrzeć realną twarz angielskiej stolicy i poczuć się bardziej jak jej mieszkańcy, niż jak turyści.

Podobne artykuły

Back to top button