ADV
Wiadomości
Trending

Od 28 marca zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust, izolacji domowej i kwarantanny

Od poniedziałku 28 marca 2022 r. Ministerstwo Zdrowia znosi obowiązek zakrywania nosa i ust, izolacji domowej i kwarantanny.

– Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych – powiedział w czwartek podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że resort przyglądał się w ostatnich tygodniach tendencjom dotyczącym nowych zakażeń w kontekście powrotu dzieci do szkół i napływu uchodźców, wśród których zakażenia mogą częściej występować.

Minister dodał, że do końca kwietnia przewidywany jest zdecydowana redukcja hospitalizacji i zakażeń.

Minister zdrowia podkreślił, że maseczki powinny być używane w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia – chodzi np. w dużych skupiskach ludzi.

– Wtedy rekomenduję, by używać maseczek – powiedział Niedzielski.

Kolejna zmiana to zniesienie izolacji domowej, kwarantanny dla współdomowników i kwarantanny granicznej.

Pacjenci, u których test wykryje zakażenie koronawirusem, będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie i będą, mając świadomość zagrożenia, musieli sami izolować się w domu.

Drugie zastrzeżenia, jak dodał, jest związane z działalnością sanepidu.

– Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji – zaznaczył minister zdrowia.

Minister Niedzielski dodał, że stosowanie tych narzędzi będzie ograniczone do szczególnych przypadków.

PAP (ak/ tor/ agz/ joz/ kic/)

Podobne artykuły

Back to top button