ADV
KulturaWiadomości
Trending

Upamiętnią brzeskiego kronikarza – Jana Burlikowskiego

Pismem z dnia 11 maja 2020 r. Brzeskie Towarzystwo „Gryf’ zwróciło się z prośbą o uhonorowanie Jana Burlikowskiego poprzez nazwanie jego imieniem nowej ulicy lub innego obiektu.  Po prawie dwóch latach od zgłoszenia wniosku radni Rady Miejskiej w Brzesku na najbliższej sesji 30 marca 2022 r.  podejmą Uchwałę w sprawie nadania nazwy skwerowi położonemu w rejonie Regionalnego Centrum Kulturalno — Bibliotecznego w Brzesku, zlokalizowanemu na działkach ewidencyjnych numer 1466/4, 1466/6 oraz części działki numer 1471 obręb Brzesko -„Skwer Jana Burlikowskiego”.

Zwrócono się do Zarządu Osiedla Stare Miasto o zaopiniowanie proponowanej nazwy „Skwer Jana Burlikowskiego”. Proponowana nazwa została negatywnie zaopiniowana przez Zarząd Osiedla Stare Miasto.

O Janie Burlikowskim – kronikarzu historii miasta i powiatu

Jan Burlikowski żył w latach 1912-1997 r. Urodził się w miejscowości Brzozdowce położonej około 50 km od Lwowa. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do gimnazjum w Rawie Ruskiej, a następnie do szkoły we Lwowie, gdzie wyuczył się zawodu litografa. Po zdobyciu zawodu pracował w Lwowskiej Książnicy „Atlas”. Po powrocie do rodzinnej miejscowości podjął pracę w Zarządzie Gminnym. W okresie międzywojennym brał czynny udział w życiu społecznym swojej miejscowości. W okresie okupacji jako członek AK brał udział w organizowaniu oddziałów samoobrony.

W roku 1944 r. wraz z żoną i córką udał się na zachód regionu i zatrzymał w Brzesku, skąd Urząd repatriacyjny skierował go wraz z rodziną do Przyborowa, zaś w 1945 r. kolejno do Szczepanowa, gdzie otrzymał pracę jako sekretarz w Urzędzie Gminy. Pełniąc tę funkcję przyczynił się do rozwoju gminy uczestnicząc w pracach związanych m.in. z elektryfikacją, melioracją, budową remiz oraz szkół. W 1955 r. został kierownikiem Wydziału Organizacyjno­Prawnego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Brzesku. Funkcję tę pełnił do przejścia na emeryturę.

Oprócz pracy zawodowej Jan Burlikowski znany był zwłaszcza z działalności społecznej. Przez kilkanaście lat, bezinteresownie prowadził radiowęzeł brzeski będąc jego jedynym redaktorem i spikerem. Przez niemalże 20. lat prowadził także Koło Polskiego Związku Głuchych w Brzesku, organizując dla jego członków wyjazdy turystyczno-krajoznawcze i szkoleniowe. Ponadto organizował dla młodzieży szkolnej różne spotkania, na których zachęcał do poznawania uroków polskiej ziemi jak i uczył patriotyzmu.

Dla Gminy i Powiatu Brzeskiego zasłużył się w szczególności tworząc Kroniki Miasta Brzeska, które obejmują lata 1385 — 1960 oraz Powiatu Brzeskiego, każda po sześć tomów formatu A3. Praca nad opracowaniem kronik, pochłonęła ponad 20 lat jego pracy i wyrzeczeń. Kroniki zostały nieodpłatnie przekazane przez autora oraz jego rodzinę na rzecz społeczności brzeskiej i obecnie znajdują się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku mieszczącej się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.

– Z uwagi na powyższe, proponowana nazwa „Skwer Jana Burlikowskiego” idealnie wpisuje się w miejsce opisane w trzecim akapicie niniejszego uzasadnienia. – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

MAPA

Kroniki Jana Bulikowskiego są również dostepne w wersji elektronicznej na stronie Małopolskiej biblioteki Cyfrowej:

Kronika Powiatu Brzeskiego : 1960-1975 <==

Kronika Miasta Brzeska : 1385-1944 <==

foto; tezeusz.pl

IB / BRM w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button