ADV
1
Advertisement
Wiadomości
Trending

Od 30 grudnia pierwsze szczepienia na covid w szpitalu w Brzesku

28 grudnia do Polski przyleciało 300 tysięcy kolejnych dawek. Wkrótce trafią one do ponad 250 szpitali. Polska jest w pierwszej grupie państw UE, które szczepią swoich obywateli. Pierwszy transport 75 szczepionek powinien dotrzeć do Brzeska w środę 30 grudnia 2020 r. niezwłocznie mają się również rozpocząć szczepienia personelu medycznego w tej placówce.

W przeciwieństwie do wielu innych szpitali w brzeskim szpital na chwile obecną nie są przewidywane „medialne szczepienia” w obecności mediów. Wśród pierwszych zaszczepionych w Brzesku znajdzie się personel najbardziej narażony, czyli bezpośrednio zajmujący się pacjentami, w tym pacjentami z covid.

Obecnie jako pierwsi ze szczepionek korzystają osoby z grupy 0 wskazanej m.in. w Narodowym Programie Szczepień. To: pracownicy szpitali węzłowych, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Spośród personelu medycznego zatrudnionego w Szpitalu Powiatowym w Brzesku chęć zaszczepienia się zadeklarowało blisko 500 osób, co na chwilę obecną stanowi ponad 50% zatrudnionych w placówce. Równocześnie czas na zgłaszanie się personelu do szczepień ma zostać wydłużony do 14 stycznia 2021, więc liczba ta może ulec zwiększeniu, zwłaszcza że zwiększa się świadomość personelu co do szczegółów związanych ze szczepionką i danych na temat składu i działania.

– Aktualnie liczba personelu zgłoszonego do szczepień to w przypadku naszego szpitala niemal 500 osób (494),  czyli znacznie powyżej 50% pracującego w szpitalu personelu bez względu na formę zatrudnienia. Jednak część personelu mogła zdeklarować się do szczepienia w innych placówkach, gdzie pracują – informuje Monika Mikołajek-Burek rzecznik prasowy SP ZOZ w Brzesku.

W okresie szczepienia grupy 0 szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy 509 szpitali węzłowych. Potem preparat trafi do ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków. 300 tys. dawek szczepionek wystarczy dla 150 tys. pacjentów.

Od 15 stycznia 2021 r. rozpoczną się zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. Wystartowała także  kampania informacyjna #SzczepimySię – działa strona o szczepieniach, w mediach będą też pojawiać się spoty na ten temat. Więcej informacji na temat szczepień znaleźć można w Narodowym Programie Szczepień <== oraz na stronie gov.pl/szczepimysie <==. Czynna jest też całodobowa infolinia w sprawach związanych z jakimikolwiek wątpliwościami związanymi ze szczepieniami. Zainteresowani mogą dzwonić pod numer 989.

IB / gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button