ADV
Religia
Trending

Odpust św. Anny na Bocheńcu / zdjęcia

Jak było w tradycji, tak i w przedostatnią niedzielę lipca parafia św. Prokopa w Jadownikach świętowała odpust ku czci św. Anny na Bocheńcu.

Galeria zdjęć/ Tarnowski Gość Niedzielny <==

Piękna pogoda przyciągnęła wielu czcicieli św. Anny – nie tylko z parafii, ale i z Porąbki Uszewskiej, Brzeska, Dębna oraz innych ościennych miejscowości. Zdarzały się w tym roku osoby, które przybyły z bardzo daleka – np. z Częstochowy.

Najwięcej osób zgromadziło się 23 lipca na Sumie odpustowej, której przewodniczył dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. prał. Zbigniew Pietruszka. W kazaniu ks. Zbigniew szczególnie dużo mówił o potrzebie czci i szacunku dla osób starszych oraz istotnej roli babć i dziadków jako przekazicieli wartości chrześcijańskich młodemu pokoleniu. Na zakończenie Mszy św. proboszcz – ks. Tadeusz Górka dziękował kaznodziei i wszystkim, którzy co roku licznie i chętnie przygotowują bochenieckie wzgórze na odpust i angażują się w przygotowanie oprawy liturgicznej.

Po uroczystej Eucharystii wierni poszli w procesji eucharystycznej wokół XVI-wiecznego kościółka, śpiewając radosne „Te Deum” za opiekę, którą – jak wierzą – św. Anna roztacza nad nimi od niepamiętnych czasów, chroniąc przed złą pogodą oraz niebezpieczeństwami duszy i ciała. Nie zabrakło także śpiewanej tu od dawna pieśni o św. Annie, babci Pana Jezusa i matce Najświętszej Maryi Panny „Czyńmy św. Annie dzięki nieustannie”.

KS. WITOLD TADEUSIAK

Podobne artykuły

Back to top button