ADV
blank
Wiadomości
Trending

Ogromne pożary traw w Gminie Szczurowa / zdjęcia

W poniedziałek 21 marca 2022 r. kwadrans po godz. 11 Dyżurny Stanowiska Kierowania w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku zadysponował strażaków do miejscowości Strzelce Wielkie, gdzie doszło do rozległego pożaru traw. Zniszczenia są olbrzymie.

Po dotarciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że pożarem objęte jest około 2 hektary nieużytków rolnych i pozostałości roślinnych, wobec czego Kierujący Działaniem Ratowniczym poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Pożar został opanowany przy pomocy tłumic prądów wody z linii szybkiego natarcia.

Na miejscu działały znaczne siły ratowniczo gaśnicze w tym dwa zastępy druhów z OSP KSRG Szczurowa, jeden zastęp z OSP Górka oraz strażacy z JRG Brzesko.

Tuż przed godziną 19 strażacy z jednostek OSP z Gminy Szczurowa zostali skierowani do kolejnego pożaru. Tym razem podpalony został las w miejscowości Niedzieliska.

Niestety najbliższe tygodnie zapowiadają się równie fatalnie jak do tej pory. Prognozowane są minimalne opady deszczu.

Apelujemy do mieszkańców terenów, gdzie regularnie dochodzi do podpaleń. Obserwujcie podejrzane zachowania oraz informujcie o nich Policję.

Każdego roku w okresie wczesnowiosennym zauważamy wciąż powtarzający się zjawisko wypalania traw oraz nieużytków. Jest to problem poważny i pociągający za sobą spore konsekwencje, nie tylko finansowe, ale przede wszystkim ogólnoprzyrodnicze.
Dlaczego nie wypalać traw? Wypalanie traw i zarośli jest zabronione prawnie! Jest do jeden z brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, wręcz przeciwnie – tylko szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.

Foto: OSP Szczurowa

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button