ReligiaWideo
Trending

Orszak Trzech Króli – tradycja trwa wbrew koronawirusowi

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Należy ono nie tylko do najważniejszych ale i najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest bowiem już od III wieku. W tym dniu w kościołach święcone jest kadzidło i kreda. W minionych latach coraz częściej barwne orszaki Trzech Króli wychodziły na ulice miast. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Niestety w tym roku nasza codzienność wygląda zupełnie inaczej. Ale organizatorzy Orszaku trzech Króli nie załamują rąk.

Mimo epidemii odbędą się Orszaki Trzech Króli, choć w innej formie. W wielu miejscach to wydarzenie odbędzie się w formie symbolicznej. Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z pieśni Jana Kochanowskiego: „Panu dzięki oddawajmy”.

Na interaktywnej mapie prezentującej miejscowości w których organizowany jest Pochód Trzech Króli możemy znaleźć miejscowości z naszego regionu – m.in Brzesko, Borzęcin czy Biadoliny.

Brzesko

Orszak Trzech Króli jest organizowany w Brzesku po raz dziewiąty. W minionych latach monarchowie wyruszali z Placu Kazimierza później przemierzali ulice Uczestników Ruch Oporu, Żwirki i Wigury, Głowackiego, Rynek by oddać pokłon Jezusowi na rynku.

W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne Orszak Trzech Króli odbędzie się w zmienionej i bardzo okrojonej formie. Podczas Mszy św. o godz. 10.30 Trzej Królowie razem z dziećmi uroczyście wejdą do kościoła i po Mszy św. udadzą się z pokłonem do szopki w kościele św. Jakuba. Księża z parafii Św. Jakuba proszą aby dzieci zgromadziły się o 10.15. przy pomniku św. Jakuba, gdzie otrzymają korony orszakowe.

Borzęcin

6 stycznia 2021 roku Orszak Trzech Króli po raz szósty przemierzy ulice Borzęcina. W tym roku nie będzie to wydarzenie w dotychczasowej formie. Trzej Królowie przyjadą na Mszę świętą o godz. 11.00. Podobnie jak w zeszłym roku będą także korony. Tym razem parafia zachęca by zabrać je dla każdego dziecka. Będą czekały przy głównym wejściu do kościoła parafialnego. Będzie można zabrać także darmową gazetę misyjną.

A jak wyglądały orszaki Trzech Króli w czasach przed pandemią koronawirusa?

Poszli za Gwiazdą – Orszak Trzech Króli w regionie / zdjęcia 2020 <==

foto: Bogusław Hajduk
orszak.org / IB

Pokaż więcej
Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast