ReligiaWideo

Poszli za Gwiazdą – Orszak Trzech Króli w regionie / zdjęcia

Ulicami miast i wsi przeszły 6 stycznia pochody z udziałem Mędrców, którzy przybyli pokłonić się Dzięciątku.

6 stycznia obchodziliśmy Święto Objawienia Pańskiego popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Należy ono nie tylko do najważniejszych ale i najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest bowiem już od III wieku. W ostatnich latach za sprawą organizowanych pochodów Trzech Króli ma ono jeszcze bardziej radosną formę. Również w naszym regionie zostały zorganizowane uroczyste przemarsze z udziałem Trzech Mędrców, ich orszaków oraz mieszkańców. Tysiące diecezjan wyszło na ulice miast i wsi, by wziąć udział w Orszakach Trzech Króli, które w tym roku miały hasło „Cuda, cuda, ogłaszajcie!”.

Zobaczcie galerie zdjęć!

Brzesko

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Brzeska ósmy raz. Monarchowie wyruszyli z Placu Kazimierza później ulicami Uczestników Ruch Oporu, Żwirki i Wigury, Głowackiego, Rynek by oddać pokłon Jezusowi na rynku. Pochód jak każdego roku prowadziła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza. Na brzeskim rynku  jasełka zaprezentowali artyści z zespołu Porębianie.

W przygotowanie orszaku włączyło się wiele osób i instytucji – brzeskie parafie, Urząd Miejski w Brzesku, Miejski Ośrodek Kultury oraz szereg ludzi dobrej woli. Nad bezpieczeństwem uczestników orszaku czuwali policjanci z Komendy Powiatowej w Brzesku oraz strażacy ochotnicy z OSP Brzesko oraz OSP Poręba Spytkowska.

Borzęcin

6 stycznia 2020 roku po raz czwarty ulicami Borzęcina przeszedł Orszak Trzech Króli. Swoją podróż orszak rozpoczął na parkingu przy szkole. A raczej przed pałacem Heroda. Wcześniej rozdawano korony, naklejki i wszystko co potrzebne do aktywnego udziału w Orszaku. Spod pałacu Heroda razem z Mędrcami ze wschodu uczestnicy orszaku wyruszyli w pochodzie do betlejemskiej groty aby złożyć dary Dzieciątku w Stajence.

Bielcza

Orszak wyruszył sprzed kościoła Matki Bożej Anielskiej i dotarł na Góry, gdzie w kaplicy przygotowana była szopka, a w niej Święta Rodzina: Maryja i Józef. Królowie oddali pokłon Jezusowi i złożyli swe dary. Wspólne kolędowanie towarzyszyło wszystkim uczestnikom w radości spotkania z Nowonarodzonym Jezusem.

Dębno

Po raz pierwszy w Gminie Dębno, odbył się 6 stycznia, I Gminny Orszak 3 Króli. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Dębińskie Centrum Kultury, które wspólnie z Parafią Św. Małgorzaty w Dębnie oraz Muzeum Okręgowym w Tarnowie Oddział Zamek w Dębnie przygotowało iście królewskie wydarzenie. Pod honorowym patronatem Wójta Gminy Dębno – Wiesława Kozłowskiego, radosny orszak przeszedł z kościoła Św. Małgorzaty na dziedziniec dębińskiego zamku. Gościnne progi zamku otworzył na tegoroczną edycję, kustosz muzeum Kazimierz Kurczab wraz z pracownikami zamku. Była też orkiestra dęta z Łysej Góry, 3 Królowie jechali konno, a na dębińskim zamku było pięknie zaaranżowane widowisko. Obrzęd kolędniczy zaprezentowała grupa „Mali Maszkieniczanie”, pod kierunkiem Janusza Cierlika, potem przy pieśniach scholii gminnej, prowadzonej przez Anetę Kanię, dary Bożej Dziecinie złożyli królowie. W tych rolach wystąpili: Wojciech Rosa, Grzegorz Pałucki i Adam Dobrzański. Na finał, licznie zgromadzona publiczność, przy akompaniamencie orkiestry odśpiewała radośnie „Bóg się rodzi”.

 

Galerie zdjęć – Tarnowski Gość Niedzielny:

Brzesko <==

Dębno <==

Biadoliny <==

 

Galerie zdjęć parafii

Orszak Trzech Króli w Borzęcinie <==

 

https://www.facebook.com/informatorbrzeski/videos/2508421655949915/

IB / Tarnowski Gość Niedzielny / Dębińskie Centrum Kultury

Fot. Maciej Mazur / Bogusław Hajduk

Pokaż więcej
Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast