ADV
ReligiaWiadomości
Trending

Tymowa. Konkurs o św. Urszuli Ledóchowskiej

W Tymowej odbyła się gala finałowa I Regionalnego Konkursu „Poznaj i naśladuj patronów szkół i parafii regionu brzeskiego”.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

W Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej 29 maja odbyła się gala finałowa I Regionalnego Konkursu „Poznaj i naśladuj patronów szkół i parafii regionu brzeskiego”. Tematem tegorocznej edycji była postać św. Urszuli Ledóchowskiej, związanej z pobliską Lipnicą Murowaną, a konkursowym mottem słowa: „Św. Urszula Ledóchowska – arystokratka, wychowawczyni, nauczycielka pełna radości i pasji”. Skierowany był do wychowanków i uczniów przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu powiatu brzeskiego.

Podsumowanie konkursu złączone było z liturgicznym wspomnieniem św. Urszuli Ledóchowskiej oraz dniem patrona tymowskiej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym Eucharystią pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego. W okolicznościowej homilii biskup odniósł się do czytanej w tym dniu Ewangelii, zaznaczając, że jak sam Jezus przewodził uczniom w drodze do Jerozolimy, tak również czyni to dziś, prowadząc wszystkich do nieba.

– Żebyśmy na tej drodze za Jezusem nie ustali, żebyśmy nie zatrzymali się w obawie przed własnymi słabościami i trudnościami ze strony świata, Pan Bóg posyła nam różnych ludzi, którzy bardziej czytelnie, wręcz jak sam Jezus, zmierzają przed współcześnie żyjącymi do celu swojego życia, do zbawienia, do spełnienia pasji, powołania, charyzmatu, które podjęli w swoim sercu i życiu. Do takich osób zmierzających przed innymi do celu należy św. Urszula Ledóchowska, która żyjąc w latach 1865-1939, jako siostra zakonna była zatroskana o wychowanie polskich dziewcząt. Troszczyła się o formację polskich kobiet, zwłaszcza matek, aby to one potrafiły przekazać swoim dzieciom, młodemu pokoleniu takie wartości, aby Polska była krajem świętych i bohaterów – mówił bp Salaterski.

– Na wzór świętej z sąsiedztwa, św. Urszuli, bo przecież nieopodal w Lipnicy mieszkała i kroczyła tutejszymi drogami, chciejmy otulać świat miłością i dzięki jej wstawiennictwu oraz zadumie nad całym dorobkiem jej życia sprawiać, że spośród nas wyjdzie jak najwięcej takich, którzy będą postępować na czele innych, dzieląc się dobrem, mądrością i darami, które od Pana Boga otrzymujemy – motywował zebranych biskup.

Po zakończonej Mszy św. przedstawiciele uczniów i zaproszonych gości złożyli kwiaty przy zaaranżowanym w budynku szkolnym miejscu poświęconym patronce – św. Urszuli Ledóchowskiej. Potem była część artystyczna, którą poprzedziły przemówienia zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. bp Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Joanna Jasiak – dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Tarnowie, Maciej Podobiński – wicestarosta powiatu brzeskiego, oraz Krzysztof Szot – burmistrz miasta i gminy Czchów. Wszyscy zgodnie wyrazili radość z podejmowanych dzieł pomagających poznawać postaci związanych z lokalną historią oraz gratulując nagrodzonym, życzyli im dalszych sukcesów.

Podsumowania I Regionalnego Konkursu „Poznaj i naśladuj patronów szkół i parafii regionu brzeskiego” dokonał ks. dr Andrzej Jasnos – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, który współorganizował przedsięwzięcie wraz z Edytą Kwiek – dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej. Pośród nagrodzonych w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych znaleźli się Stanisław Wańtrych i Mateusz Stachoń z kl. I Ti z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Czchowie, którzy pod kierunkiem wychowawczyni Anny Sowy napisali listy o powrocie Ledóchowskiej z Wiednia do Lipnicy Murowanej oraz jej drodze uczenia się języków, poznawania literatury i sztuki. – Św. Urszula jest dziś wzorem oddanej nauczycielki i wychowawczyni oraz uczy nas patriotyzmu – stwierdzili uczniowie.

Antonina Gałek i Malwina Gurgul przyjechały ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Brzeska i są uczennicami edukacji wczesnoszkolnej. – Malowałyśmy św. Urszulę, która stoi przed swoim dworem w Lipnicy i w otoczeniu dzieci, bo bardzo dzieci kochała – mówiły dziewczynki.

Bartłomiej Pajor, uczeń kl. VI z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana z Dobrociesza, otrzymał w konkursie Nagrodę Biskupa.

– Napisałem kartkę z pamiętnika św. Urszuli, która porzuciła dotychczasowe dość bogate życie i wstąpiła do sióstr urszulanek w Krakowie – wyjaśnia chłopak, a jego koleżanka Julia Kukla z Dobrociesza uważa, że święta jest przykładem, że są w życiu ważniejsze sprawy, a do takich należy poświęcenie się Bogu.

Łącznie na konkurs napłynęło 81 prac ze wszystkich kategorii wiekowych. Komisja konkursowa w składzie: ks. dr Andrzej Jasnos, Ryszard Ostrowski, Teresa Sowa, Agnieszka Karecka i Elżbieta Ogiela wyłoniła zwycięzców.

Kategoria: przedszkole i kl. I-III

 • I miejsce: Bartłomiej Pajor (Tymowa)
 • II miejsce: Natasza Wrona (Tymowa) i Maja Jakóbczyk (Tymowa)
 • III miejsce: Antonina Gałek (Brzesko), Malwina Gurgul (Brzesko), Lena Przychocka (Jurków) i Wiktoria Michałek (Tymowa).
 • Nagrodę Biskupa otrzymał Filip Pajor z Tymowej.

Kategoria kl. IV-VI

 • I miejsce: Julia Augustyn (Dobrociesz)
 • II miejsce: Zofia Marzec (Tymowa) i Agata Dzięciołowska (Złota)
 • III miejsce: Julia Kukla (Dobrociesz), Martyna Grzegórzek (Uszew) i Kinga Leszczyńska (Tymowa).
 • Nagrodę Biskupa otrzymał Bartłomiej Pajor z Dobrociesza.

Kategoria kl. VII-VIII

 • I miejsce: nie przyznano
 • II miejsce: Gabriela Wręga (Poręba Spytkowska)
 • III miejsce: Aleksandra Stelmach (Poręba Spytkowska)

Kategoria szkół ponadpodstawowych

 • I miejsce: Mateusz Sacha (Brzesko)
 • II miejsce: Mateusz Stachoń (Czchów)
 • III miejsce: Julianna Stawiarz (Brzesko)
 • Nagrodę Biskupa otrzymał Stanisław Wańtrych z Czchowa.

Komisja konkursowa, gratulując wszystkim uczestnikom, opiekunom naukowym i organizatorom, przyznała ponadto 11 wyróżnień.

Patronat nad konkursem objęli: Biskup Stanisław Salaterski, Małopolska Kurator Oświaty, Starosta Brzeski oraz Burmistrz Czchowa. Sponsorami nagród byli zarówno patroni honorowi konkursu oraz Kółko Rolnicze w Tymowej i lokalni przedsiębiorcy.

KS. ŁUKASZ BOCHENEK

Podobne artykuły

Back to top button