ADV
Wiadomości
Trending

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem! Powieje w piątek i niedzielę

W sporej części kraju obowiązują ostrzeżenia przed silnymi porywami wiatru. IMGW prognozuje na piatek wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, w górach do 140 km/h, a także miejscami zawieje i zamiecie śnieżne. Wszystko to za sprawą niżu Nadia.

Zachowajcie zasady ostrożności, zabezpieczcie lekkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr oraz nie parkujcie samochodów w pobliżu drzew.

– W piątek przede wszystkim w pierwszej połowie dnia należy spodziewać się silnego wiatru, który w porywach może przekraczać 70 km/h. Na szczęście okres z silnym wiatrem nie będzie bardzo długi i po godzinie 14 wiatr zacznie już słabnąć. W ciągu dnia wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Następnego ostrzeżenia należy spodziewać się na niedzielę i prawdopodobnie będzie to niestety ostrzeżenie II stopnia, gdyż porywy wiatru mogą przekroczyć wtedy nawet 90 km/h – informuje Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec.

 

Czego możemy się spodziewać?
Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości, z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód, jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, prosimy o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Prosimy również o przestawienie pojazdów w bezpieczne miejsce i przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów bezwzględnie należy unikać wychodzenia na zewnątrz.

WICHURA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ / Poradni Rządowego Centrum Bezpieczeństwa <==


IB / Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec

Podobne artykuły

Back to top button