ADV
Powiat BocheńskiWiadomości

Dożynki Powiatowe 2021 / zdjęcia

W niedzielę 22 sierpnia odbyły się w Bochni kolejne Dożynki Powiatowe. Wzięło w nich udział 14 delegacji z wieńcami z 6 gmin powiatu bocheńskiego. Najładniejszy wieniec przygotowali mieszkańcy Kopalin.

Święto plonów to podziękowanie za wielki trud pracy polskich rolników i ich rodzin. Tylko oni wiedzą jak dużo wysiłku, kosztuje kromka chleba. Warto organizować takie uroczystości, aby im podziękować – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

Zbiórka delegacji miała miejsce na Pl. Gen. Okulickiego, skąd barwny korowód żniwny przeszedł do bazyliki św. Mikołaja, na mszę św. dziękczynną za tegoroczne plony. Mszę koncelebrowali – proboszcz parafii ks. prałat Ryszard Podstołowicz i dekanalny duszpasterz rolników ks. Stanisław Kania – proboszcz parafii w Proszówkach.

Po zakończeniu nabożeństwa przybyłe delegacje wzięły udział w tradycyjnym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który odbył się na Placu Sanktuaryjnym przed Bazyliką. Komisja w składzie: Adam Korta — Starosta Bocheński przewodniczący komisji, Stanisław Bukowiec poseł na Sejm RP, Gustaw Korta zastępca Burmistrza Bochni, ks. Stanisław Kania — duszpasterz rolników, Agnieszka Żołna-Zdunek dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Mariola Pilch, miała niełatwe zadanie, gdyż poziom artystyczny wielu prezentowanych wieńców był bardzo wysoki.

Ostatecznie zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali:

1 m. sołectwo Kopaliny
2 m. Koło Gospodyń Wiejskich w Łomnej
3 m. Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej
Komisja postanowiła przyznać też trzy równorzędne wyróżnienia:
– Koło Gospodyń Wiejskich w Buczynie
– Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylu
– Koło Gospodyń Wiejskich w Nieszkowicach Małych

Laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Powiat Bocheński. Dodatkowo ks. Kania ufundował jedno wyróżnienie, które otrzymała wspólnota z kościoła św. Jakuba w Rozdzielu.

IB

Podobne artykuły

Back to top button