ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości

PAGEN partnerem AGH w projekcie Solar Decathlon

Małopolski producent okien, drzwi, rolet i bram garażowych zawarł porozumienie o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, którego celem jest nawiązanie długoterminowego współdziałania w realizacji projektów naukowo-badawczych, w tym kooperacji w ramach konkursu Solar Decathlon 2021 i kolejnych jego edycji. Zawarte porozumienie formalizuje współpracę podmiotów, która miała miejsce przy projektach B+R firmy PAGEN i wyznacza nowe kierunki wspólnych przedsięwzięć.

PAGEN i AGH deklarują zamiar współpracy w zakresie wykonywania wspólnych prac badawczych, rozwoju badań naukowych i dydaktyki w AGH, udzielania konsultacji w temacie kierunków prac badawczych dotyczących rozwoju innowacyjnych rozwiązań stosowanych w firmie PAGEN oraz ich aspektów technicznych i ekonomicznych. Strony będą współpracować również w obszarze praktyk, staży studenckich, wizyt dydaktycznych, upowszechniania wiedzy wynikającej ze wspólnie realizowanych projektów oraz nawiązywania kontaktów z jednostkami naukowymi, oświatowymi i przedsiębiorstwami w celu realizacji przedsięwzięć o charakterze zbieżnym z założeniami porozumienia. Będą także kooperować w ramach wspomnianego projektu Solar Decathlon 2021 i kolejnych jego edycji.

Projekt, którego głównym celem jest budowanie domów solarnych odbywa się cyklicznie na sześciu kontynentach. Akademia jest pierwszą uczelnią z Polski biorącą udział w globalnej serii konkursów, która w partnerstwie z China University of Mining and Technology będzie rywalizować z kilkunastoma innymi drużynami z całego świata. Liczymy na to, że doświadczenia zdobyte w trakcie projektu będziemy mogli wykorzystać w przyszłości organizując Solar Decathlon w Polsce. Wsparcie ze strony takich partnerów jak PAGEN jest kluczowa w planowaniu tak spektakularnych przedsięwzięć – wyjaśnia Paweł Wajss, Lider Projektu z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.

Nowoczesne domy zbudowane w Chinach w ramach tegorocznej edycji konkursu finalnie będą służyć jako element kompleksu mieszkalnego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Budynki będą także laboratoriami i modelami do analizy w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego. Głównym zadaniem w konkursie jest stworzenie od podstaw domu zasilanego całkowicie energią słoneczną. Jak wskazuje nazwa inicjatywy, jest to słoneczny dziesięciobój – gotowe budynki będą oceniane w 10 różnych kategoriach, takich jak wydajność energetyczna, potencjał rynkowy czy wygoda oraz przyjazność środowisku. Kluczowe jest to, aby finalny obiekt był także funkcjonalny, przystępny finansowo oraz miał atrakcyjny design.

Nadrzędnym celem badawczym zespołu z Wydziału Energetyki i Paliw AGH jest zaprojektowanie strony energetycznej domu w oparciu o modelowanie i testowanie systemów energetycznych mających swoje zastosowanie w obiekcie. Dodatkowo AGH odpowiedzialna jest za poszukiwanie odpowiednich partnerów z jednostek badawczych, firm oraz osób związanych z nowoczesnym budownictwem.

Cieszę się, że nasza współpraca z AGH ma już wymiar praktyczny, a zawarte porozumienie wyznacza nowe kierunki jej rozwoju. Krakowska uczelnia od lat zapewnia wysoki poziom kształcenia i rozwoju kadr, a także merytoryczne doradztwo, z którego mamy okazję korzystać w trakcie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Jestem przekonany, że nasza współpraca przyniesie obopólne korzyści, przyczyniając się do rozwoju naszego regionu – podsumowuje Dominik Chamioło, Prezes Zarządu PAGEN Sp. z o.o.

IB

 

Podobne artykuły

Back to top button