ADV
Wiadomości
Trending

Pieniądze na modernizację tlenowni w Szpitalu Powiatowym w Brzesku

oraz szereg innych inwestycji

69 mln zł trafi wkrótce do małopolskich szpitali w postaci kolejnych zakupów specjalistycznego sprzętu, środków ochrony osobistej oraz inwestycji w modernizację przyszpitalnych tlenowni. Z tej puli blisko 2 mln złotych otrzyma Szpital Powiatowy w Brzesku.

– W ramach środków z „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2”, Szpital Powiatowy w Brzesku otrzyma wsparcie finansowe miedzy innymi na: budowę zapasowego zbiornika tlenu, rozbudowę i modernizację instalacji tlenu medycznego, zakup agregatu prądotwórczego, bramek dezynfekcyjnych oraz dofinansowanie zakupu tomografu komputerowego. Łączna kwota dofinansowania może wynieść około dwóch milionów złotych – mówi Monika Mikołajek-Burek rzecznik prasowy SP ZOZ w Brzesku.

To kolejne dotacje unijne przeznaczone na walkę z koronawirusem, jaką podejmuje Małopolska i kontynuacja projektu Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny w ramach, którego za 114 mln zł doposażono szpitale w aparaturę ratująca życie, karetki pogotowia oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego.

– Od kilku miesięcy najważniejsze działania zarządu województwa małopolskiego skupiają się przede wszystkim na zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców. Przeznaczyliśmy na to około 1,5 mld złotych z funduszy unijnych w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. W pierwszej kolejności to wsparcie kierujemy do naszych placówek medycznych. Walka z COVID-19 wciąż trwa, jednak dzięki funduszom unijnym szpitale są do niej lepiej przygotowane, niż na początku pandemii – mówi Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

Kolejne dostawy

Fundusze Europejskie ułatwiają skuteczną walkę z epidemią koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej do szpitali i zespołów ratownictwa medycznego trafi kolejny specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia mieszkańców, a także środki ochrony osobistej.

– Walka z epidemią to codzienna ciężka praca tysięcy osób zatrudnionych w szpitalach. Doceniamy ich wysiłek i chcemy, by czuli nasze wsparcie w tej nadzwyczajnej sytuacji. Dostarczony sprzęt i środki ochrony osobistej zwiększą ich bezpieczeństwo i ułatwią im wypełnianie obowiązków – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Oprócz środków ochrony osobistej kupione zostaną także dodatkowe rezonanse magnetyczne, 11 tomografów, 3 aparaty RTG oraz Mobilny Punkt Poboru Krwi, czyli specjalistyczny środek transportu sanitarnego, tzw. krwiobus. Wszystkie szpitale będące Partnerami Projektu zostaną zaopatrzone również w tzw. bramki dezynfekcyjne, tj. bramki służące do dezynfekcji ludzi podczas wejścia i wyjścia ze szpitala.

Modernizacja tlenowni
W siedmiu placówkach (w tym w szpitalu w Brzesku) zostaną przeprowadzone niezbędne prace adaptacyjno – remontowe w celu zwiększenia możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych regionu, inwestycje w infrastrukturę tlenowni w szpitalach, a także inwestycje w infrastrukturę zasilania awaryjnego szpitali w energię elektryczną.

Walka z niewidzialnym wrogiem
Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu.

Od kwietnia, w ramach projektu MTA Pakiet Medyczny każdego tygodnia do szpitali docierały kolejne dostawy środków i sprzętu, który jest niezbędny do skutecznego leczenia osób zarażonych koronawirusem. Drugi etap Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakietu Medycznego realizowany jest po to, aby w tym trudnym dla wszystkich czasie epidemii, kontynuować pomoc dla służby zdrowia, bez której nie dalibyśmy rady w nierównej walce z chorobą.

Przypomnijmy, dotychczas w ramach MTA Pakiet medyczny placówkom medycznym przekazano blisko 5,5 mln sztuk sprzętu, między innymi: aparatów RTG, respiratorów, defibrylatorów, kardiomonitorów, tomografów, pulsoksymetrów, bezdotykowych termometrów, ciśnieniomierzy, w tym także 3,5 mln środków ochrony osobistej, zakupiono 50 ambulansów dla małopolskich szpitali (jeden z ambulansów znalazl się na wyposażeniu spzitala w Brzesku)  oraz stacji pogotowia ratunkowego i tyle samo specjalistycznych namiotów dla Państwowej Straży Pożarnej oraz zakupiono usługę specjalistycznego transportu do przewozu próbek dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej – 3 zespoły wyjazdowe

Partnerzy Projektu, czyli gdzie trafi zakupiony sprzęt, wyposażenie oraz środki ochrony indywidualnej:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Szpital im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu
Szpital im. L. Rydygiera w Krakowie
Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu
Szpital Powiatowy w Chrzanowie
Szpital im. J. Dietla w Krakowie
ZOZ w Oświęcimiu
Szpital im. H. Klimontowicza w Gorlicach
Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza Samodzielny Publiczny ZOZ w Tarnowie
Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie
Szpital Powiatowy w Limanowej
Szpital Powiatowy im. T. Chałubińskiego w Zakopanem
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach
Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza w Krakowie
SPZOZ w Myślenicach
SP ZOZ Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni
Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie
ZOZ w Suchej Beskidzkiej
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
SP ZOZ w Brzesku
Szpital św. Anny w Miechowie
ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach
Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie
5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką – SPZOZ w Krakowie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem
Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. E. Wojtyły w Jaroszowcu
Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie
Samodzielny Publiczny ZOZ MSWiA w Krakowie
Małopolski Szpital Ortop.-Rehab. im. prof. B. Frańczuka w Krakowie
Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice”
SP ZOZ – Szpital im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju
Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna im. dr. n. med. Z. Żaka w Krakowie
Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. K. Jelskiej w Zakopanem
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie
KOL-MED. Centrum Medyczne w Tarnowie

Podobne artykuły

Back to top button