ADV
Wiadomości
Trending

Podjęli wyzwanie i założyli mundury. Blisko 200 ochotników dołączyło do małopolskich Terytorialsów

W piątek 8 września 2023 r. blisko 200 ochotników z Województwa Małopolskiego dołączyło do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego , ps. „Niedźwiadek”. Nowi kandydaci do służby rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z 11 MBOT”.
DRUKUJ PUBLIKUJ DO PDF
W godzinach porannych na terenie Kompleksu Jednostek Wojskowych w podkrakowskiej Rząsce stawiła się kolejna grupa kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Wśród ochotników, 22% stanowią kobiety – średnia wieku kandydatów wynosi 29 lat wśród nich znaleźli się pracownicy administracji, informatycy, studenci, kierowcy zawodowi. Nowo powołani zasilą bataliony lekkiej piechoty 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zlokalizowane w Krakowie-Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie oraz Limanowej.

– Do służby wojskowej motywują mnie sprawy bezpieczeństwa, służba w WOT jest tym rodzajem służby który najbardziej mi odpowiada – powiedział jeden z kandydatów.

Chciałam wstąpić w szeregi terytorialsów ponieważ jest to dla mnie nowa przygoda, szukam swojej docelowej drogi, gdy złapię przysłowiowego bakcyla być może będę starała się zostać żołnierzem zawodowym – powiedziała jedna z kandydatek.

Pierwszy dzień szkolenia to sprawy ewidencyjne oraz wizyta w magazynie mundurowym, skąd ochotnicy pobierają umundurowanie i wyposażenie żołnierza. W sobotę rozpoczną szkolenie podstawowe oraz wyrównawcze, żołnierze odbędą również szkolenia strzeleckie, taktyczne, z łączności, topografii oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Na zakończenie zarówno „ósemki” jak i „szesnastki” odbędzie się „pętla taktyczna” czyli pierwszy poważny egzamin terytorialsa, który polega na ocenie sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej na stres. Wszyscy ochotnicy szkolenia podstawowego, którzy przejdą pomyślnie ten sprawdzian złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się 23 września 2023 o godz. 12.00 w Miechowie.

Chcesz do nas dołączyć?
Najbliższy termin wcielenia do 11 MBOT już 17 listopada 2023 r.
• skorzystaj z pomocy dedykowanego rekrutera z Twojego powiatu: https://www.wojsko-polskie.pl/11bot/krok-po-kroku/
• możesz także złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (w Krakowie, Tarnowie, Oświęcimiu, Nowym Targu i Nowym Sączu)


foto: MUW
MUW / 11 MBOT

Podobne artykuły

Back to top button