ADV
Wiadomości

Ruszają prace przy odbudowie australijskiego Parku Narodowego Kościuszki

Australijska Fundacja Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody (Foundation for National Parks and Wildlife, FNPW) rozpoczyna prace zmierzające do naprawienia szkód powstałych na skutek tragicznych pożarów w Parku Narodowym Kościuszki w Australii. Prace będą dofinansowanie także ze środków jakie udało się zebrać na początku roku dzięki inicjatywie strażaków-ochotników z Poręby Spytkowskiej (woj. małopolskie). Do Australii trafiło ponad 150 tys. dolarów australijskich na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii. Informacja o tym fakcie wywołała na profilu facebookowym Fundacji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody wiele ciepłych komentarzy.

–  To bardzo hojna i życzliwa pomoc, zwłaszcza że Polska jest tak daleko od Australii – napisała w jednym z komentarzy Susan Hughes.

Projekt odbudowy Parku Narodowego Kościuszki oraz zachowania jego cennego środowiska naturalnego obejmuje prace związane z kontrolą erozji gleb, kontrolę gatunków inwazyjnych oraz odbudowę gatunków zagrożonych wyginięciem na terenach dotkniętych pożarami takich jak np. karłowaty opos górski. 

Park Narodowy Kościuszki ma szczególne znaczenie dla Polaków i Polonii australijskiej. Pełni symboliczną rolę w historii stosunków polsko-australijskich. W 2020 roku obchodzimy 180. rocznicę odkrycia i nazwania Góry Kościuszki przez Pawła Strzeleckiego. Park Narodowy Kościuszki to park narodowy w stanie Nowa Południowa Walia. Obejmuje najwyższe partie Alp Australijskich (Góry Śnieżne), leżące w południowej części Wielkich Gór Wododziałowych, z kulminacją na Górze Kościuszki (2228 m n.p.m.).

Wg deklaracji przedstawicieli Fundacji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody prace zostaną ukończone przed nadejściem australijskiej zimy – a więc do czerwca 2020 r. Siedliska zagrożonych gatunków takich jak np. karłowaty opos górski czy też australijski szczur szerokozębny znajdujące się na terenach, które zostały spalone, zostaną odbudowane. Wspomniany karłowaty opos górski to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem na skutek utraty lub rozczłonkowania siedlisk, głównie spowodowanego budową dróg oraz pożarami. Liczebność populacji szacowana jest na zaledwie 1 700 dorosłych osobników.

O bardzo udanej zbiórce zorganizowanej przez strażaków z Poręby Spytkowskiej pisaliśmy wielokrotnie m.in. w artykułach:

Finał zbiórki dla Australii z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy <==

Warszawa / Strażacy z Poręby Spytkowskiej przekazali środki zebrane podczas akcji „Pomoc dla Australii” <==

 

Historia zbiórki

5 stycznia 2020 r. strażacy z OSP w Porębie Spytkowskiej założyli zbiórkę w serwisie crofundingowym Pomagam.pl z przeznaczeniem na na zakup wyposażenie i sprzętu ratowniczego dla australijskich strażaków oraz zakup sprzętu ratowniczego służącego do ratowania zwierząt ginących w pożarach. Początkowo kwota 500 000 zł (około 190 000 dolarów australijskich) – a taka była zakładana wysokość zbiórki –  wydawała się bardzo ambitna. Jednak jak się okazało hojność ludzi dobrej woli z całej Polski potrafi miło zaskakiwać. 

Jak już informowaliśmy wcześniej – 22 stycznia zbiórka została zakończona – 11 283 osoby wpłaciły 450 864 zł. 

Piękny gest strażaków z Poręby Spytkowskiej doceniają m.in. Polacy mieszkający w Australii. Informacja o prowadzonej akcji charytatywnej trafiała za pośrednictwem serwisów społecznościowych na drugi kraniec świata. W czwartek 9 stycznia 2020 r. ze strażakami z Poręby Spytkowskiej spotkała się Pani Iwona – Polka mieszkająca od lat w Australii. W imieniu swoich znajomych przekazała symboliczny upominek w postaci zestawu gadżetów prosto z Australii.

Kolejnymi miłymi gestami o których warto mówić są np. wpłaty dokonywane przez szkoły i inne jednostki OSP. Jedna z nich jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hażlachu (wieś w  województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim). Uczniowie  wpłacili 1150 zł! To jedna z największych kwoto wpłat. Spośród kilkunastu tysięcy wpłat jakie wykonano naszej redakcji udało się „wyłowić” także wpłaty od: uczniów XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi. im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, uczniów VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, uczniów Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie (powiat pruszkowski), uczniów Szkoły Podstawowej w Rybnie oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach (powiat Świdnicki).

Pomysł strażaków z Poręby Spytkowskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów – zarówno lokalnych, jak i tych o zasięgu ogólnopolskim. W Porębie Spytkowskiej gościły m.in. ekipy telewizji POLSAT oraz TVP Kraków. Strażacy opowiedzieli o zbiórce w porannym programie „Pytanie na śniadanie” w TVP 2, a także w programie „Magazyn Ekspresu Reporterów” w TVP1. Z kolei za sprawą redakcji Informatora Brzeskiego informacja dotarła także do mediów polonijnych w Australii. 

W czwartek 13 lutego 2020 roku w Warszawie w Pałacu Prezydenckim odbyło się podsumowanie akcji „Polska pomoc dla Australii” oraz przekazanie przez druhów z OSP Poręba Spytkowska symbolicznego czeku na ręce Ambasadora Australii w Polsce Lloyda Brodricka.

IB / wikipedia / 

 

Podobne artykuły

Back to top button