ADV
Advertisement
1
Advertisement
Wiadomości

Policja apeluje – podróżuj bezpiecznie jesienią

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność na drogach podczas jesieni.

Jesienią gwałtownie zmieniają się warunki atmosferyczne, które mają wpływ na kierowanie pojazdem. Z tego powodu należy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć hamowanie i sygnalizowanie manewrów. Ciemne i zimne poranki, szybszy zmierzch, poranne mgły, mokra i śliska jezdnia często pokryta liśćmi, zwiększona ilość opadów – to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości jazdy do panujących warunków na drodze, czyli o tzw. PRĘDKOŚCI BEZPIECZNEJ, która w trudnych warunkach pogodowych często jest prędkością niższą niż wynika to ze znaków drogowych.

Aby bezpiecznie podróżować warto odpowiednio przygotować pojazd do trudnych warunków jesienno – zimowych. Nie zapomnijmy o:

  • Skorygowaniu ciśnienia powietrza w oponach, które wraz ze spadkiem temperatury otoczenia zmniejsza się – co znacząco wpływa na ich przyczepność do drogi.
  • Zaplanowaniu zmiany opon letnich na zimowe. Zalecane jest aby wymianę wykonać gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7°C. Opona letnia w takich temperaturach istotnie traci swoje właściwości i staje się dużo bardziej podatna na poślizg.
  • Wymianie zużytych piór wycieraczek. Kierujący musi mieć dobrą widoczność, co jest bardzo ważne szczególnie podczas trudnych warunków atmosferycznych. Dlatego należy również dbać o czystość szyb. Przy dużej wilgoci, gdy szyby często pokrywają się parą bardzo ważna jest czystość ich wewnętrznej strony.
  • Uwaga piesi. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drogach. Należy pamiętać, że mimo nowelizacji przepisów 1 czerwca 2021 roku nadal nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować, a na mokrej śliskiej nawierzchni droga zatrzymania pojazdu jest znacznie dłuższa. Widoczny pieszy to bezpieczny pieszy. Każdy pieszy powinien wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla kierującego. Elementami odblaskowymi mogą być opaski, kamizelki oraz przedmioty doczepiane do ubrania. Należy je umieszczać na wysokości kolan, łokci, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój – bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Kierujący pojazdami muszą bacznie obserwować drogę i zwracać szczególną uwagę zwłaszcza na pieszych, którzy w okresie ciemnych poranków i wcześnie zapadającego zmroku, a nie posiadający elementu odblaskowego, są słabo widoczni.

KPP Brzesko

Podobne artykuły

Back to top button