ADV
WiadomościWideo

Potężny Antonow An-225 ponownie dostarczył ładunek dla Canpack Brzesko / zdjęcia i video

W niedzielę 9 stycznia 2022 r. kilka minut po godzinie 9 na rzeszowskim lotnisku Jasionka po raz kolejny wylądował potężny samolot transportowy Antonow An-225 Mrija. Była to nie lada gratka dla miłośników lotnictwa. Na podejściu do pasa czekały setki osób, które chciały zobaczyć lądowanie tej lotniczej legendy.

Antonow An-225 Mrija po raz piąty dostarczył ładunek z Chin. Odbiorcą towaru była grupa CANPACK. Samolot regularnie transportuje towary z Chin dla polskich firm.

Na Podkarpaciu wielokrotnie lądował już m.in. An-124 Rusłan, który ma podobne rozmiary. Dlatego też obsługa lotniskowa jest dobrze zaznajomiona z tego typu maszynami.

Lotnisko w Jesionce pod Rzeszowem ma dobre warunki, by przyjmować samoloty dużych gabarytów. Dysponuje bowiem najdłuższą, obok Warszawy i Katowic, drogą startową. Liczy ona 3200 metrów długości i 65 metrów szerokości.

W grudniu 2021 r. An-225 dwukrotnie lądował na Podkarpaciu.

An-225 Mrija ma sześć silników. To konstrukcja produkcji radzieckiej, która pochodzi z biura Antonowa. Samolot zbudowany został w zakładzie O.K. Antonowa w Kijowie. Obecnie jest to największy i najcięższy w historii samolot. Zbudowano tylko jeden egzemplarz, drugiego nie ukończono.

Rozpiętość skrzydeł An-225 liczy 88,4 metrów. Długość maszyny to 84 metrów, a wysokość – 18,1 metrów. Maszyna lądowała w Polsce kilkukrotnie m.in.: w 2020 dostarczyła do Warszawy sprzęt medyczny z Chin, a w listopadzie i grudniu 2021 r. oraz w styczniu 2022 r. z ładunkami aluminium dla Canpack Brzesko.


Fot. Wanda Dziura ©

(PAP, PAP/Darek Delmanowicz) / o2.pl / IB

VIDEO

ZDJĘCIA

Podobne artykuły

Back to top button