ADV
Wiadomości
Trending

Pożar domu w Przyborowie / 17 stycznia 2024 r.

W środę 17 stycznia 2024 r. o godzinie 00:02 strażacy zostali zadysponowani do pożaru domu w Przyborowie (Gmina Borzęcin). Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali rozwinięty pożar wewnętrzny budynku.

– Nasze działania polegały na ewakuacji z budynku osoby poszkodowanej, wprowadzenie do budynku roty w aparatach powietrznych celem przeszukania budynku i wykluczenia kolejnych osób poszkodowanych oraz ugaszenie pożaru poprzez podanie prądów wody wewnątrz i na zewnątrz budynku. Działania trwały około 3 godziny – informują druhowie z OSP Przyborów.

Na miejsce skierowano znaczne siły ratowniczo-gaśnicze. Działania prowadzili strażacy z JRG Brzesko wraz z druhami z jednostek OSP KSRG Przyborów, OSP KSRG Borzęcin Górny oraz OSP Łęki. Na miejsce skierowano również Zespół Ratownictwa Medycznego, Policję oraz Pogotowie Energetyczne.

Od redakcji

Pożary kotłowni i domów to prawdziwa plaga. Jednym z najbardziej typowych objawów pożaru jest dym. By móc szybko zareagować i zlokalizować dym warto wyposażyć się w czujnik dymu. Należy jednak odróżnić detektor dymu od czujnika czadu. Eksperci zalecają zakup czujki dymu (80-150 zł), a gdzie to zasadne również czujki tlenku węgla (czadu – koszt 70-150 zł), jak również zakup gaśnicy (około 200 zł, co najmniej 6 kg środka gaśniczego). Ten niewielki wydatek może ocalić życie, zdrowie i dobytek w momencie powstania pożaru. Dostępne są również samoczynne urządzenia gaśnicze. Tego typu urządzenia są wyposażone w samoczynny zawór ampułkowy, który automatycznie uruchamia gaśnicę w przypadku przekroczenia krytycznej temperatury w pomieszczeniu. Koszt jest nieco wyższy niż zwykłej gaśnicy – waha się w przedziale od 250 do 500 zł.


foto: OSP Przyborów
OSP Przyborów / IB

Podobne artykuły

Back to top button