ADV
Wiadomości
Trending

Pożar w Nowej Białej / Apel o pomoc dla pogorzelców

Miejscowość Nowa Biała w gminie Nowy Targ: sobota 19 czerwca 2021 r. o godzinie 18.20 do Straży Pożarnej dociera zgłoszenie o pożarze. Kilka minut później strażacy i druhowie są już na miejscu. Pierwsze informacje mówią o tym, że płonie kilka budynków. Gęsta zabudowa i wiatr powodują, że powstaje efekt domina. Ogień zajmuje kolejne zabudowania – zarówno mieszkalne, jak i gospodarcze. 

Bilans pożaru i działań ratowniczo-gaśniczych został omówiony na pierwszym sztabie kryzysowym, który wojewoda zwołał jeszcze przed północą. Sytuacja była cały czas monitorowana. W nocy odbywa się kolejny sztab, a rano do Nowej Białej dociera premier Mateusz Morawiecki.

Uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin (około 110 mieszkańców). W gaszeniu pożaru uczestniczyły znaczące siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 107 zastępów, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów. Poszkodowanych – na szczęście lekko – zostało 9 osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Aktualnie w szpitalu pozostaje jedna osoba. Dyspozytor medyczny zadysponował 5 karetek, 5 zespołów transportowych oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu został utworzony punkt medyczny, w którym pracowała również Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia. W akcji uczestniczyło około 100 funkcjonariuszy policji, których część zadań polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich. Na miejscu uruchomiono także mobilny punkt PZU. Poszkodowanym zapewniono również pomoc psychologiczną.

Zniszczenia są znaczące. Poszkodowani mogą liczyć na szeroką pomoc. Mogą to być:

– zasiłki  celowe z tytułu zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej – do 6000 zł na rodzinę,

– zasiłki celowe przeznaczone na dofinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnych  od 20 tys. do 100 tys. lub nawet do 200 tys. w przypadku odbudowy domu,

– w przypadku budynków gospodarczych związanych z budynkiem mieszkalnym zasiłek może wynieść do 100 tys. zł.

– Chcę powiedzieć mieszkańcom – nie zostawimy Was samych i chcemy, żeby ta pomoc bezpośrednia dotarła tu jak najszybciej. Trzeba wesprzeć rolników w odzyskaniu i zakupie sprzętu. Dziękuję mieszkańcom Nowej Białej, którzy pokazali solidarność – podkreślał premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu.

Skala pożaru poraża!

– To był ogromny pożar. Skala zniszczeń jest znaczna. Dziękuję służbom zaangażowanym w działania. Nie były one łatwe. Jesteśmy gotowi do udzielenia wszelkiej pomocy poszkodowanym. To będą dla nich trudne chwile. Moje służby są do pełnej dyspozycji. Dołożymy wszelkich starań, aby  pomóc poszkodowanym przejść przez ten trudny etap – mów wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zrzutki

Mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele mediów lokalnych zorganizowali szereg zbiórek z przeznaczeniem na pomoc poszkodowanym. Jeżeli możecie – to wesprzyjcie pogorzelców w tych trudnych chwilach!

Zbiórka na rzecz pogorzelców z Nowej Białej organizowana przez administrację portalu informacyjnego miejscowości Nowa Biała nowabiala24.pl w porozumieniu z samorządem wiejskim.

 

Jak przekazać pomoc rzeczową na rzecz poszkodowanych:

Jeśli chcesz przekazać ubrania, materiału budowlane, sprzęt AGD, środki spożywcze, czy inne produkty, które uznasz, iż mogą być potrzebne pogorzelcom – możesz je przekazać do punktu zorganizowanego na terenie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Nowej Białej (adres: ul. Główna 13, 34-433 Nowa Biała). Zachęcamy do wcześniejszego kontaktu z Sołtysem Wsi Krystyną Węglarz.

Najbardziej przydatne będą produktu, które długo mogą być przechowywane poza lodówką (konserwy, mleka UHT, ryż, makarony, mąki), środki higieny osobistej (podpaski, tampony), środki do sprzątania (proszki do prania, płyny do płukania, środki do sprzątania). Przydadzą się również produktu dla dzieci (mleka w proszku kaszki, jakieś przekąski dla młodszych). Z ubrań mogłaby się przydać bielizna osobista damska i męska, dla dzieci (majtki, skarpetki – najlepiej nowe).

Pożar w Nowej Białej Fot.: Podhaleregion.pl / Maciek Zubek

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie / IB

VIDEO

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button