ADV
Wiadomości

Program profilaktyki raka szyjki macicy w Szpitalu w Brzesku

Jesteś kobietą w wieku między 25 a 59 lat? Skorzystaj z programu i zapisz się na bezpłatną cytologię. Nie potrzebujesz skierowania! Badanie w ramach programu możesz wykonać raz na 3 lata.

Nie czekaj – Zapisz się na badanie!

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Badania dowodzą, że 1,5- 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.

Co to jest cytologia?

Jest to pobranie komórek nabłonka szyjki macicy do oceny pod mikroskopem. Wymazy cytologiczne są bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Badanie to pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, gdy nie występują żadne objawy. Do pobrania rozmazu cytologicznego wykonywanego przez lekarza ginekologa lub położną wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku, tj. wziernik ginekologiczny i szczoteczkę cytologiczną.

Jak się przygotować do badania cytologicznego?

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego,
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych.

W SPZOZ w Brzesku cytologię w ramach programu możesz wykonać:

  • w Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Brzesku (wejście główne SP ZOZ, IV piętro) po wcześniejszej rejestracji: tel. 14 66-21-452 w godzinach pracy poradni.
  • w Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Woli Dębińska (I piętro, w budynku Ośrodka Zdrowia w Wolni Dębińskiej 172)
    po wcześniejszej rejestracji: tel. 14 66-58-564 w godzinach pracy poradni.

borzecin.pl

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button