ADV
ReligiaWiadomości

Starochrześcijański Akatyst w kościele Miłosierdzia Bożego w Brzesku / 8 grudnia 2022 r.

W czwartek 8 grudnia 2022 r.  o godzinie 18.45 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku wszyscy chętni mogą wysłuchać starochrześcijańskiego Akatystu – hymnu ku czci Najświętszej Dziewicy Maryi w wykonaniu parafialnego Chóru GAUDIUM.

Akatyst – czym jest?

Akatyst to jeden z najstarszych hymnów ku czci Bogurodzicy, którego historia sięga V w., a jego autorstwo jest przypisywane świętemu Romanowi Pieśniarzowi. Po raz pierwszy wykonano go w 626 r. w Konstantynopolu.

Akatyst (co w wolnym tłumaczeniu oznacza „stoję”, „na stojąco”) składa się z 24 strof w dwóch częściach: pierwszej, w której przedstawione są historie z życia Maryi od Zwiastowania do Ofiarowania Jezusa w Świątyni i drugiej teologicznej, zawierającej rozważania boskiej i ludzkiej natury Chrystusa oraz dziewictwa Maryi. Wykonuje się go zawsze na stojąco i zawsze wywołuje silne emocje oraz przeżycia religijne.

Strofy Akatystu zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. Są to na przemian kondakiony, czyli strofy krótkie oraz ikosy, czyli strofy dłuższe. Kondakion kończy się refrenem „alleluja”, a ikos – inkantacją „Witaj, Oblubienico Dziewicza”. Kondakiony śpiewa chór, zaś ikosy są recytowane.

milosierdzie.brzesko.net.pl / IB

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button