ADV
blank
Kultura

Przeciw wiatrakom – zapowiedź Filmowego Wieczoru z dokumentem

Premierę filmu dokumentalnego pod takim tytułem zaplanowano 5 listopada w Brzesku podczas Filmowego Wieczoru z dokumentem. Materiał przybliży różne obszary aktywności Ryszarda Kołdrasa – górnika, animatora kultury, autora prac plastycznych, który zginął w wypadku przed 25. laty. Pokaz współorganizowany przez Studio.pl oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną odbędzie się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym.

Ryszard Kołdras urodzony w 1955 roku był absolwentem Wydziału Górniczego krakowskiej AGH. Po studiach rozpoczął pracę w Kopalni Soli w Bochni, która stała się jego wielką pasją. Zaczynał jako inżynier do spraw wentylacji. Następnie był kierownikiem robót górniczych, starszym inspektorem do spraw nadzoru inwestycyjnego i rozliczania robót likwidacyjnych. Później wygrał konkurs na dyrektora. Pełniąc tę funkcję doprowadził do przystosowania podziemnych wyrobisk dla prowadzenia ruchu turystycznego , zakończenia generalnego remontu szybu Sutoris i utworzenia Uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia. W tym czasie pod ziemią odbywało się wiele wydarzeń kulturalnych, kilka spektakli teatralnych zrealizowała Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika. W filmie o zmianach, które zachodziły wtedy w kopalni opowiadają koledzy, znajomi i przyjaciele bohatera materiału. Ponadto Ryszard Kołdras od dziecka rysował, malował i rzeźbił. O tej twórczości w filmie opowiadają historycy, historycy sztuki i kuratorzy. Według nich w omawianych pracach plastycznych można odnaleźć inspiracje malarstwem niderlandzkim, ikonografią. Ponadto na warsztat twórcy miał wpływ symbolizm i surrealizm. Tematami podejmowanymi przez Ryszarda Kołdrasa były często sceny symboliczne, malował też pejzaże, martwe natury, sceny związane z kopalnią, a także portrety. Był też karykaturzystą.

Dodajmy, że podczas Filmowego Wieczoru z dokumentem w RCKB można będzie także zobaczyć materiał na temat osobliwości Górskiego Karabachu oraz film „Brzeskie drogi do niepodległości”. Dokument pokazuje rozwój sytuacji na froncie podczas I wojny w okolicach miasta. Przypomina wykorzystanie lotnictwa wojskowego do naprowadzania celów artyleryjskich i przekazywania przesyłek pocztowych. Początek Filmowego Wieczoru z dokumentem o godzinie 18:00, a bezpłatne wejściówki można odbierać w bibliotece.

Marek Kołdras

blank

Podobne artykuły

Back to top button