ADV
Wiadomości
Trending

Przemytniczy szlak wiedzie przez Powiat Brzeski? Szczegóły wypadku obcokrajowców w Będzieszynie

W piątek 15 września 2023 r. około godziny 10 na drodze krajowej nr 75 w miejscowości Będzieszyna (Powiat Brzeski, Gmina Czchów) doszło do bardzo poważnego wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu poszkodowane zostało aż 11 osób, w tym kobieta w ciąży oraz dwoje dzieci. Początkowo do mediów trafiła informacja, że poszkodowana rodzina z Turcji jechała z lotniska.

Okazuje się, że zdarzenie miało związek z nielegalnym przemytem cudzoziemców podróżujących tzw. szlakiem bałkańskim.

Z ustaleń Policji wynika, że młody mężczyzna narodowości gruzińskiej kierując Dacią, stracił na łuku drogi panowanie i zjechał na przeciwny pas. W efekcie doszło do czołowego zderzenia z prawidłowo jadącą Toyotą. Jak się okazało Dacią podróżowało dziesięć osób z paszportami tureckimi: pięciu mężczyzn, dwie kobiety, w tym jedna w ciąży oraz dwoje dzieci. Zaraz po wypadku kierowca Dacii zbiegł z miejsca zdarzenia.

Przy zdarzeniu do jakiego doszło 15 września czynności służbowe przeprowadzali funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG z dwóch placówek: Tarnowa i Zakopanego.

– Po przeprowadzeniu czynności przez służby medyczne i dokonaniu wypisu ze szpitali 7 cudzoziemców (w tym 2 osób nieletnich), funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wykonywali zadania pod kątem ustalenia legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Ustalono, że wszyscy cudzoziemcy są obywatelami Turcji. Cudzoziemcy posiadali przy sobie tureckie paszporty, nie posiadali natomiast dokumentów uprawniających ich do legalnego przekroczenia granicy państwowej RP i pobytu na terytorium Polski.

W związku ze stwierdzeniem nielegalnego pobytu cudzoziemców, zaszły przesłanki do zobowiązania cudzoziemców do powrotu. Decyzja zobowiązująca do powrotu została wydana wobec 1 cudzoziemca – postanowieniem sądu został on umieszczony w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Natomiast 6 cudzoziemców złożyło wnioski o ochronę międzynarodową. Zostali oni umieszczeni w jednym z ośrodków recepcyjnych, administrowanym przez Szefa Urzędu do spraw Cudzoziemców.

Funkcjonariusze SG monitorują sytuację 2 cudzoziemców, wobec których nie zostały zakończone procedury medyczne i dopiero po ich zakończeniu przeprowadzą czynności w zakresie właściwości Straży Granicznej.

Kierowca – obywatel Gruzji zbiegł z miejsca wypadku, został jednak zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji, którzy przeprowadzają wobec Niego dalsze czynności służbowe (Komisariat Policji w Czchowie) – informuje mjr SG Dorota Kądziołka rzecznik prasowy Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Na miejsce zadysponowano znaczne siły ratownicze w tym 8 karetek Pogotowia Ratunkowego, 2 śmigłowce ratownicze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz liczne zastępy straży pożarnej. Utrudnienia na drodze krajowej trwały kilka godzin, a część ruchu skierowano na objazdy przez Iwkową oraz Gródek.

To nie jedyny przypadek związany z przechwyceniem nielegalnych imigrantów na trasie w okolicy Brzeska. Na początku lipca na autostradzie A4 doszło do pościgu za samochodem którym podróżowali nielegalni imigranci. Pościg zakończył się zderzeniem z samochodem Straży Granicznej. W zdarzenie również był zamieszany obywatel Gruzji, który jako kurier przewoził 5 Syryjczyków.

Pisaliśmy o tym w materiale:

Pościg i zatrzymanie nielegalnych migrantów w Brzesku. Akcja zakończona zderzeniem! <==

 

foto: PSP Brzesko

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button