ADV
Kultura
Trending

Przypadki i wybory Zbigniewa Zamachowskiego – spotkanie w brzeskiej bibliotece / zdjęcia

W piątek 29 września 2023 r., w sali audytoryjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim – wybitnym i powszechnie cenionym aktorem, który od wielu lat uznawany jest za jedną z ikon polskiej kinematografii.

Rozmowę pełną wspomnień, pasji i dobrego humoru, przeprowadził z artystą Andrzej Kurdziel – animator kultury i dziennikarz, którego brzeskie audytorium miało możliwość poznać podczas spotkań z Jerzym Trelą, Haliną Kunicką, Bogusławem Kaczyńskim, Marcinem Kydryńskim oraz Anną Dymną.

Podczas tego niezwykle ciekawego spotkania, Zbigniew Zamachowski podzielił się z publicznością licznymi anegdotami dotyczącymi jego pracy artystycznej, w opowiadaniu których okazał się być znakomity. Opowiedział m.in. o tym, jak nie potrafiąc jeździć konno, rozpoczął pracę nad rolą Michała Wołodyjowskiego, jak bawił się na bankiecie w Browarze Okocim wieńczącym pracę nad filmem Jerzego Hoffmana, jak wraz z Jerzym Stuhrem jako dubbingowi Shrek i Osioł towarzyszyli obsadzie oryginalnej wersji filmu o z pozoru gburowatym ogrze – m.in. Eddiemy Murphy’emu, Antonio Banderasowi, Cameron Diaz – na festiwalu filmowym w Cannes, czy jak grając w filmie „Zawrócony” podczas scen kręconych w Wenecji przekonał się, co się dzieje, gdy o świcie wykona się kilka dubli ujęcia z piciem wina nad kanałem, a filmowy rekwizyt okazuje się wcale nie być sokiem czereśniowym.

Artysta, kierowany pytaniami zadawanymi przez Andrzeja Kurdziela, podzielił się także historiami dotyczącymi początków jego poczynań artystycznych – aktorskich i muzycznych, udziału w przesłuchaniach do szkoły aktorskiej, pracy jako aktora dubbingowego, a także współpracy z najważniejszymi reżyserami – Krzysztofem Kieślowskim i Kazimierzem Kutzem. Odpowiadając na pytanie publiczności opowiedział o swojej miłości do muzyki filmowej, która zaowocowała prowadzeniem audycji radiowej poświęconej tej tematyce. Widzowie przekonali się także, że aby usłyszeć w jego wypowiedziach Shreka wystarczy zamknąć oczy i przywołać w wyobraźni zieloną postać ogra.

W czasie spotkania nie zabrakło także odniesień do twórczości Aleksandra Fredry, jako że wydarzenie zorganizowano w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Mocium Panie, czas na czytanie!”. Aktor stwierdził, że dzieła Fredry są elementarzem aktorskim w szkole teatralnej. Wspominał także swoje zmagania ze sztuką „Śluby panieńskie” w szkolnym kole teatralnym w rodzinnych Brzezinach. Opowiedział również o tym, jak zaskakująco stresująca okazała się nieduża rola w jednoaktówce Fredry wystawianej jako część cyklu „Trzy razy Fredro” z okazji 60-lecia Teatru Telewizji, gdzie – odwołując się do początków tego rodzaju spektakli – aktorzy występowali przed telewidzami w sztuce transmitowanej na żywo.
Artysta dał także popis swoich umiejętności aktorskich i dykcji odczytując fragment wspomnień ze zbioru „Trzy po trzy”.

Spotkanie z wybitnym aktorem i niezwykle sympatycznym gościem zakończyło się podpisywaniem autografów w biografii artysty i wykonywaniem wspólnych zdjęć. Padały indywidualne pytania, wspominano rolę i filmy. Serdeczna atmosfera wydarzenia z pewnością sprawi, że na długo zapisze się ono w pamięci tych, którzy wzięli w nim udział.
To szczególne spotkanie, które dostarczyło brzeskiej publiczności wielu powodów do śmiechu, braw, ale także i refleksji, zostało zorganizowane przez naszą bibliotekę w ramach projektu „Mocium Panie, czas na czytanie! – promocja czytelnictwa poprzez postać i twórczość Aleksandra Fredry” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zbigniew Zamachowski
Aktor Filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek – artysta wszechstronny.
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1985). Współpracował z teatrami warszawskimi: Sceną Prezentacje, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza, Teatrem Syrena, Teatrem Polonia, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Do 2018 roku był związany z Teatrem Narodowym, obecnie możemy go podziwiać na scenach Och Teatru, Teatru Polskiego w Warszawie i Teatru Stu w Krakowie. Laureat wielu nagród i wyróżnień za swoje kreacje aktorskie. Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).
Szerszej publiczności znany z takich filmów, jak „Wielka Majówka”, „Trzy Kolory: Niebieski”, „Trzy kolory: Biały”, „Zawrócony”, „Zmruż oczy”, „Wiedźmin”, „Pitbul. Ostatni pies”, czy najnowsze „Zieja” oraz „Sweat”. W 2021 roku obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Od wielu lat odwiedza sceny muzyczne w całej Polsce, gdzie koncertuje ze swoim recitalem.


foto: PiMBP w Brzesku
PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button