ADV
Wiadomości
Trending

Zakończono remont dworca PKP w Jasieniu / zdjęcia

Mieszkańcy Jasienia doczekali się wreszcie ładnej i estetycznej poczekalni na stacji kolejowej. Po latach przepychanek dworzec wreszcie odzyskał swoją pierwotną rolę. Z ponurego, przez nikogo niechcianego postprlowskiego odrapanego straszydła, po latach uporczywych starań mieszkańców dworzec stał się wręcz wizytówką Jasienia. Oddanie budynku do użytku odbyło się bez zbędnych ceremonii.

Wyrazy uznania dla mieszkańców za stanowczość i konsekwencję w walce o swoją miejscowość – m.in. dla Pana Antoniego Pilcha, który przez wiele lat zabiegał o remont budynku oraz Zbigniewa Łanochę obecnego sołtysa Jasienia.

O remoncie dworca w Jasieniu

Obiekt znajduje się przy czynnej linii kolejowej nr 91 relacji Kraków – Medyka. Perony zostały już zmodernizowane, teraz pora na dworzec. Budynek powstał w 1961 r. – składa się jednokondygnacyjnej bryły, do której przylega dwupiętrowy budynek z lokalem mieszkalnym. W 2015 r. budynek przeszedł remont, który objął dach i elewacje.

Archiwalne zdjęcia dworca kolejowego w Jasieniu <==

Celem zrealizowanej właśnie inwestycji była poprawa stanu technicznego i estetycznego dworca, zwiększenie jego funkcjonalności oraz dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach przebudowy dworca w 2023 r. zrealizowano: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonano ścianę aluminiowo-szklaną, wykonano izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych, ocieplono budynek i ściany fundamentowe. Bryła zostanie wykończona tynkiem w kolorze jasnym szarym, z elementami grafitowymi. Przy wejściu głównym zaprojektowano okładziną drewnianą. Wewnątrz wymieniono warstwę wykończeniową posadzki, wymieniono instalacje wewnętrzne, przebudowano układ funkcjonalny. Wewnątrz znajduje się hol pełniący funkcję poczekalni, z miejscem na biletomat, jest też toaleta. Nie przewidziano ingerencji w lokal mieszkalny. Zagospodarowane zostało otoczenie dworca – wymieniona została nawierzchnia chodnika.

Termin składania ofert minął pod koniec września 2022 r. Wystartowały trzy firmy z ofertami na kwoty od 3,014 mln zł do 4,467 mln zł. To więcej niż zakładał budżet, określony na 1,925 mln zł brutto. Ostatecznie PKP SA postanowiły zwiększyć środki i 16 listopada 2022 r. rozstrzygnęły postępowanie. Wygrała firma Murkrak, która złożyła najtańszą propozycję.


foto: Sołectwo Jasień

transportpubliczny.pl / IB

Podobne artykuły

Back to top button