ReligiaWiadomości

Puste cmentarze – zamknięte, ale nie do końca / zdjęcia

Wczoraj do późnych godzin nocnych mieszkańcy regionu przychodzili jeszcze na cmentarze, dzisiaj na cmentarzach pojawiały się pojedyncze osoby, które nie miały tej możliwości w dniu wczorajszym. Generalnie jednak cmentarze są opustoszałe – to efekt decyzji rządu o zamknięciu wszystkich nekropolii w kraju.

Na większości cmentarzy w Powiecie Brzeskim pojawiły się jedynie kartki informacyjne o zamknięciu cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada. Administratorzy cmentarzy jak można się domyślać liczyli raczej na rozsądek odwiedzających, niż na skuteczność kłódek i łańcuchów.

Przypomnijmy – w piątek rząd zdecydował, że od 31 października do 2 listopada zamknięte zostaną cmentarze. od kilku tygodni niektórzy lekarze i epidemiolodzy apelowali, by w dniu 1 listopada zamknąć w kraju wszystkie cmentarze. To miałoby zapobiec gromadzeniu się ludzi, a w efekcie dalszemu rozwojowi choroby.

Ogłoszona w piątek po południu decyzja sprawiła, że wiele osób wybrało się na groby bliskich jeszcze przed ich zamknięciem. Spowodowało to duże utrudnienia na drogach w pobliżu cmentarzy.

W trudnej sytuacji znaleźli się ogrodnicy oraz osoby handlujące kwiatami i zniczami. Zamknięte cmentarze to dla nich poważny problem. W wielu przypadkach zostali z dużą ilością niesprzedanych kwiatów. W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będą skupować chryzantemy i inne rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Wiele osób deklaruje zakup kwiatów – by wesprzeć ogrodników i handlowców.

Fot. Maciej Mazur

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Jeden komentarz

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast