ADV
Kultura

Regionalny wtorek / Brzeska jutrzenka wolności

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, pięćdziesiąty pierwszy już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

Brzeska jutrzenka wolności – 7 października minęła 105. rocznica ogłoszenia Deklaracji niepodległości Królestwa Polskiego przez Radę Regencyjną

„Wielka godzina, na którą cały naród polski czekał z upragnieniem, już wybija. Zbliża się pokój a wraz z nim ziszczenie nigdy nieprzedawnionych dążeń narodu polskiego do zupełnej niepodległości” – takimi słowami rozpoczynała się Deklaracja niepodległości wydana przez Radę Regencyjną 7 października 1918 roku. To słynne i historyczne orędzie sygnowane przez Zdzisława Lubomirskiego, Józefa Ostrowskiego, Aleksandra Kakowskiego i Jana Kucharzewskiego uznawane jest współcześnie za bardzo ważny krok na drodze do niepodległości, dzięki któremu wiele osób uwierzyło, że odzyskanie wolności jest już bardzo blisko.

Informacja o ogłoszeniu Deklaracji niepodległości przez Radę Regencyjną bardzo szybko dotarła również do Brzeska. Uradowani mieszkańcy miasta, którzy tak długo czekali na taki moment, mogli poczuć, że historia dzieje się na ich oczach. Efektem niezwykle patriotycznej atmosfery, która była reakcją na decyzję Rady Regencyjnej były uroczystości zapoczątkowane mszą świętą, którą prowadził ksiądz kanonik Roman Mazur – słynący z uczciwości, szczerości i ofiarności kapłan, niosący wsparcie dla pokrzywdzonych w czasie wojny parafian. Po zakończeniu podniosłego nabożeństwa uświetnionego płomiennym kazaniem ks. Jana Czuja, odbył się pochód do budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie licznie zgromadzeni brzeszczanie wysłuchali przemówień wygłoszonych przez burmistrza dr. Stanisława Wisłockiego, marszałka powiatowego barona Jana Albina Götz-Okocimskiego i prezesa „Sokoła” dr. Jana Władysława Brzeskiego – lekarza i zasłużonego społecznika oraz działacza (trzykrotny burmistrz Brzeska), który za swoją ofiarność, odwagę i służbę drugiemu człowiekowi został 23 lata później aresztowany przez niemieckiego okupanta i zginął w obozie Kl Auschwitz w 1942 roku.

Zanim wszyscy zgromadzeni rozeszli się domów, głośno odśpiewano „Rotę” i „Mazurka Dąbrowskiego”, czym zamanifestowano pragnienie wolności i odrodzenia Ojczyzny. Zwieńczeniem tego szczególnego dnia był radosny pochód gimnazjalnej młodzieży przez miasto i pełne nadziei przemowy pod figurą świętego Floriana. Stojące u progu dorosłości pokolenie stawało się częścią wielkiej historii.

Tekst opracowany na podstawie książki „Brzesko w przededniu niepodległości (1916-1918)” autorstwa Kazimierza Missony wydanej w 1928 roku.

PiMBP w Brzesku

Galeria zdjęć

Fot 1. Tablica nagrobna na symbolicznej mogile Jana Władysława Brzeskiego na Cmentarzu Parafialnym w Brzesku.

blank
OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Fot 2. Ks. Roman Mazur. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

blank
Fot 3. Jan Albin Götz – Okocimski. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

blank
Fot. 4. Odezwa Rady Regencyjnej do Narodu Polskiego. Źródło: Wikimedia Commons.

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button