ADV
Kultura

Regionalny wtorek / Machaczkowa klątwa a pożar miasta w 1904 roku

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalną i edukacyjną do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, czterdziesty trzeci już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

Machaczkowa klątwa a pożar miasta w 1904 roku
„W święto Jakubowe (1904) miasto ogień trawił, wierzono, że to ksiądz Machaczek klątwą sprawił” (fragment tekstu z questu „Na co patrzy Florian?” bibliotekabrzesko.pl/pdf/quest_brzesko.pdf).
Postać księdza Jana Machaczka uwieczniliśmy w naszym brzeskim queście. Pochodzący z czeskiego Jiczyna duchowny był niezwykle barwną postacią, o której krążyły liczne anegdoty. Legendarne były jego kazania z czasów, gdy był brzeskim proboszczem, a jeszcze bardziej, gdy podobną funkcję sprawował w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Duszpasterz słynął z poczucia humoru i życia towarzyskiego, niczym wojak Szwej.
Ks. Jan Machaczek urodził się w 1794 roku, do Brzeska przybył w 1825 roku i pozostał w nim do 1853 roku. W „Roczniku diecezji tarnowskiej” wymienia się go wśród zasłużonych dla parafii brzeskiej proboszczów; wspierał mieszkańców w czasie epidemii cholery, założył szkołę parafialną, z poświęceniem gasił pożary, odbudował kościół i plebanię.
Z drugiej strony podobno wdawał się w liczne zatargi z brzeszczanami, które skutkowały wzajemną niechęcią. Pamiętano o tym długo, zwłaszcza podczas pożarów w 1863 i 1904 roku. Pewnego dnia rozgoryczony proboszcz miał bowiem przekląć swoich parafian i zapowiedzieć, że spotka ich kara siedmiokrotnego pożaru miasta. W mieście mówiono zatem, że obydwie katastrofy były efektem „klątwy Machaczkowej”.
O słynnym kazaniu ks. Jana Machaczka o „owieczkach” i innych anegdotach związanych z brzeskim duszpasterzem przeczytasz tutaj: https://przekroj.pl/archiwum/numery/2611/9
PiMBP w Brzesku
Źródło: Leszek Mazan, O proboszczu, który żądał od parafian poczucia humoru…,
„Przekrój” 1995, nr 2611/9, s. 16-17.
Jan Burlikowski, Kronika Miasta Brzeska, T. II, s. 39.
Zdjęcia: Wikimedia Commons

 

Galeria zdjęć

 

 

Podobne artykuły

Back to top button