ADV
Kultura

Regionalny wtorek / Reklama Browaru Okocim na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalną i edukacyjną do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, czterdziesty pierwszy już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

Reklama Browaru Okocim na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie

Podczas Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie, otwartej 5 czerwca 1894 roku, na potrzeby promocji Browaru Okocim został postawiony specjalny pawilon, zaprojektowany przez Tomasza Prylińskiego. Wystawa trwała ok. 4,5 miesiąca. Pokazywała osiągnięcia ekonomiczne, przemysłowe i naukowe w Galicji, najbardziej zacofanej w tym czasie części Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Przygotowania do wystawy trwały ponad dwa lata. Odwiedziło ją prawie 1,5 mln osób, w tym cesarz Franciszek Józef. Informacje o pawilonie Browaru Okocim znalazły się w specjalnie przygotowanym na tę okazję, ogólnodostępnym „Ilustrowanym Przewodniku po Lwowie i Powszechnej Wystawie Krajowej”. W spisie firm, pawilon Jana Albina Goetza figurował na miejscu 86.

Fot. 1. Pawilon „Okocim” podczas Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie, 1984 r., źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Fot. 2. „Ilustrowany Przewodnik po Lwowie i Powszechnej Wystawie Krajowej”, źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa, https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/54/edition/51/content
Fot. 3. Lwów. Powszechna Wystawa Krajowa, źródło: Wikimedia Commons

PiMBP w Brzesku

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button