ADV
KulturaWiadomości

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pt. „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego obszaru Nadwiślańskiej Grupy Działania „E.O.CENOMA”

W poniedziałek 22 czerwca 2021 r. w Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej w Szczurowej odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie fotograficznym pt. „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego obszaru Nadwiślańskiej Grupy Działania „E.O.CENOMA” organizowanym w ramach operacji własnej realizowanej przez Nadwiślańską Grupę Działania „E.O.CENOMA”.

Zostało złożonych 121 prac, z czego do II etapu zakwalifikowało się 31 fotografii.

– Zauważyliśmy, że mamy wielu pasjonatów fotografowania, którzy podróżują po poszczególnych gminach wchodzących w skład Nadwiślańskiej Grupy Działania, którzy fascynują się ich pięknem, walorami turystycznymi i przyrodniczymi,  którzy doceniają to co jest tutaj na miejscu. Sami również się tym zaraziliśmy i dlatego postanowiliśmy zobaczyć to na zdjęciach – mówi o powodach organizacji konkursu Teresa Sznajder prezes Nadwiślańskiej Grupy Działania „E.O.CENOMA”.

Celem konkursu była promocja walorów kulturowych, przyrodniczych i historycznych obszaru Lokalnej Grupy Działania NGD „E.O.CENOMA” tj. Gminy Bochnia, Gminy Rzezawa, Gminy Drwinia, Gminy Szczurowa, Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Gminy i Miasta Nowe Brzesko oraz Miasta i Gminy Koszyce. Tematem zdjęć konkursowych były obiekty zabytkowe, przyrodnicze, kulturowe, historyczne znajdujące się na terenie wspomnianych gmin.

– Prace były bardzo zróżnicowane. Ideą projektu było zaproszenie do współpracy mieszkańców różnych gmin. Sądzę, że każdy z uczestników może czuć się zadowolony z tego ze jego zdjęcia znalazły się na wystawie podsumowującej konkurs. To też swego rodzaju promocja i wyróżnienie oraz okazja do pokazania światu tego że się fotografuje.

Dobre zdjęcie to powinno być takie zdjęcie, które zostawia przestrzeń dla odbiorcy, by go zatrzymać na dłużej, by mógł popaść w refleksję lub się uśmiechnąć. To zdjęcia które zapamiętujemy. Te zdjęcia które zostają w nas, które nawiązują dialog z odbiorcą – to zdjęcia które są istotne – mówi przewodniczący komisji konkursowej Tomasz Sobczak.

Po obradach jury w składzie: Tomasz Sobczak przewodniczący komisji konkursowej (prezes Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek Zarządu Fotoklubu RP, nauczyciel, student Mediacji Sztuki, na wydziale malarstwa i Rzeźby gdzie zdobył tytuł magistra sztuki na ASP we Wrocławiu. Odznaczony tytułem Excellence FIAP (EFIAP), nadawanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej); Maciej Mazur – założyciel oraz redaktor naczelny Informatora Brzeskiego i Bocheńskiego oraz Anna Maj-Skowrońska – dyrektor Miejsko Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku wybrało 1, 2 oraz 3 miejsce, natomiast nagrodę publiczności otrzymało zdjęcie z największą liczbą polubień na facebooku.

Podczas Gali zaproszeni goście mogli podziwiać fotografie uczestników na przygotowanej wystawie prac, oraz wysłuchać prelekcji nt. fotografii wygłoszonej przez Alicję Przybyszowską – fotografa, uhonorowaną tytułami Artiste FIAP (AFIAP), Excellence FIAP (EFIAP), Excellence FIAP Bronze (EFIAP/b). Członkini i Artystkę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców (AFRP) oraz Kapituły Fotoklubu RP. Na koniec Tomasz Sobczak ogłosił wyniki.

Lista nagrodzonych

1 miejsce zajął Marcin Krawczyk z Gminy Drwinia,
2 miejsce Katarzyna Kowaluk z Gminy Szczurowa
3 miejsce Paulina Styk z Gminy i Miasta Nowe Brzesko.

Nagroda publiczności powędrowała do Małgorzaty Bakowskiej pochodzącej z Miasta i Gminy Koszyce.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

I miejsce Pan Marcin Krawczyk

II miejsce Pani Katarzyna Kowaluk

III miejsce Pani Paulina Styk

Nagroda publiczności Pani Małgorzata Bakowska

cenoma.pl / IB

Fot. Maciej Mazur

Podobne artykuły

Back to top button