ADV
SportWiadomości
Trending

Słomniczanka czy Okocimski? Kto awansował?

Kilka godzin temu informowaliśmy o awansie Sobka Kraków i Słomniczanki do turnieju finałowego o Mistrzostwo Polski U-15 w futsalu. Awans ten, krakowianie i słomniczanie wywalczyli podczas weekendowego turnieju eliminacyjnego w Słomnikach.

Do tematu końcowych rozstrzygnięć tego eliminacyjnego turnieju trzeba jednak powrócić, bo jak się okazuje, informacja o awansie Słomniczanki podana na oficjalnej stronie internetowej futsalowych Mistrzostw Polski jest niezgodna z… regulaminem rozgrywek.

Sobek Kraków, Słomniczanka Słomniki i Okocimski Brzesko zdobyły w turnieju solidarnie po 6 punktów wygrywając po 1 bezpośrednim starciu pomiędzy zainteresowanymi trzema ekipami. O losach zajęcia dwóch pierwszych, premiowanych awansem miejscach decydowała więc tradycyjna „mała tabela”. I według niej, obok Sobka Kraków awans wywalczyć powinna Słomniczanka, która wobec równej liczby punktów posiadała lepszy bilans bramkowy ze spotkań bezpośrednich (Słomniczanka i Okocimski miału bilans „minus 1” ale Słomniki zdobyły 3 gole, a OKS 2 i ta ostatnia różnica premiować winna ekipę gospodarzy – Słomniczankę).

Jak się jednak okazuje, regulamin eliminacji turniejów mistrzowskich jest wręcz kuriozalny. W przypadku równej liczby punktów tworzymy oczywiście tzw. „małą tabelę” i w pierwszej kolejności o wyższej lokacie decyduje liczba punktów ale przy dalszej równości, o kolejności decyduje bilans bramkowy ale… o dziwo nie z bezpośrednich starć, a ogółem z całego turnieju. I ten „potworek”, który nazwać można „pseudo małą tabelą” stał się właśnie kością niezgody.

Zdaniem gospodarzy, tworząc małą tabelę, należałoby stosować ją wg tradycyjnych zasad. PZPN zatwierdził jednak regulamin, który przewiduje stosowanie „małej tabeli” tylko w połowie jej zakresu. Regulamin jednak mówi jasno, iż w opisywanym przypadku, Słomniczanka w ostatnim starciu z Okocimski, aby uzyskać awans, musiała pokonać Piwoszy różnicą 4 goli (tak, by uzyskać lepszy ogólny bilans bramek), a nie 2 goli (by uzyskać lepszy bilans bramkowy w małej tabeli). Słomniczanie, którzy uzyskali już pożądane prowadzenie dwubramkowe nie dążyli za wszelką cenę do powiększenia prowadzenia i teraz okazuje się, że będzie ich to kosztować awans.

Zastanawiające jest jednak to, że organizatorzy całego cyklu mistrzostw, a więc PZPN opublikował na oficjalnej stronie mistrzostw informację niezgodną z zatwierdzonym przez ten organ regulaminem.

Kto zatem obok Sobka Kraków uzyskał awans do finałowego turnieju w Lubawie? Według regulaminu, winien to być Okocimski Brzesko, na oficjalnej stronie młodzieżowych MP widnieje póki co informacja o awansie Słomniczanki.

Pozostaje czekać na wyjaśnienia ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej.

WYCIĄG Z REGULAMINU MMP NA SEZON 2021-2022 I NASTĘPNE

Art. 12

1. W rozgrywkach MMP kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów.
Za każde rozegrane spotkanie przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku:

• 3 punkty za zwycięstwo
• 1 punkt za spotkanie nierozstrzygnięte (remis)
• 0 punktów za spotkanie przegrane

2. W przypadku uzyskania w turnieju eliminacyjnym bądź finałowym równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

2.1. Przy dwóch zespołach:
a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami
w spotkaniach tych drużyn, ,
c. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu
rozgrywek,
d. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach całego cyklu.

2.2. Przy więcej niż dwóch zespołach:
a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi zespołami,
b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
c. przy dalszej równości korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
d. przy dalszej równości większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu,
e. przy dalszej równości, o kolejności zespołów w tabeli zadecyduje wynik losowania, przeprowadzonego przez organ prowadzący rozgrywki.


futmal.pl/

Tło zdjęcie utworzone przez jcomp – pl.freepik.com

Podobne artykuły

Back to top button