KulturaWiadomości

Słoneczna ruleta. Wiersze przebrane z lat 1969-202

Najnowsza publikacja Józefa Barana

Już od 17 marca br. można nabyć najnowszą publikację Józefa Barana pt. „Słoneczna ruleta. Wiersze przebrane z lat 1969-2020”. To wybór wierszy wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy w Warszawie. Obszerność tomu (433 strony), który pomieścił tylko wiersze najlepsze, wcale nie dziwi – autor wydał już przecież ponad 30 książek. Jak pisze w profilu społecznościowym Józef Baran: – To książka mojego życia, czyli wiersze z lat 1969 – 2020.

Za odkrywcę poezji Józefa Barana uważa się Artura Sandauera, choć wcześniej całe kolumny wierszy poety publikował „Tygodnik Powszechny”. Józef Baran pracował jako nauczyciel, redaktor w tygodniku „Wieści”, reportażysta w „Dzienniku Polskim”. Jego wiersze przełożono na ponad 20 języków, osobne tomy ukazały się w języku niemieckim, angielskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Lektura utworów zebranych w „Słonecznej rulecie” przywraca wiarę w prawo poezji do mówienia pozornie prostymi słowami o sprawach trudnych egzystencjalnie. Znajdziemy tutaj samą esencję tej słonecznej, oddanej życiu, ale i gorzkiej poezji. Wiele skomplikowanych, ale pociągających smaków istnienia.

Książka jest przepięknie wydana, szyta, w twardej oprawie. Tworzą ją wiersze publikowane wcześniej w 18 tomach, ale są też nowe utwory. Można ją nabyć w promocyjnej cenie ok. 30 złotych w internetowej księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego i wielu innych.

Zapraszamy i serdecznie polecamy!!!

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast