ADV
Wiadomości
Trending

Śmieci pod wieżą na Szpilówce. Komu brakuje kultury i ogłady?

Wieża widokowa na Szpilówce w Gminie Iwkowa od kilku lat jest prawdziwym hitem turystycznym w Powiecie Brzeskim. Co roku odwiedzą ją kilkadziesiąt tysięcy turystów. Od samego początku na szlakach oraz w pobliżu wieży nie zamontowano koszy na odpady. Idea jaka przyświecała tej decyzji była prosta – Nie ma koszy – nie ma śmieci. Niestety część „turystów” zostawia odpady na szlakach, zamiast wziąć je ze sobą i wyrzucić do kosza.

Coraz częściej osoby którym brak kultury i ogłady zostawiają śmieci na szlakach. Odpady nie tylko psują widoki, ale także szkodzą przyrodzie.

– W sobotę odwiedziłam m.in. Szpilówkę. To co zobaczyłam obok wieży widokowej nie jestem w stanie cenzuralnie skomentować. No ale tą hołotę to chyba ktoś wychowywał. Porażka – skomentowała pani Małgorzata, która na zdjęciach utrwaliła bałagan jaki zostawili pseudo turyści.

Góra śmieci na Szpilówce widoczna na zdjęciu napawa smutkiem, szczególnie z powodu tabliczki, która znajduje się nad górką śmieci. Przeczytać na nim możemy: Zabierz śmieci ze sobą…

– W języku ludzi kulturalnych nie ma słów, które dostatecznie obelżywie oddadzą takie zachowanie – cisną się na usta słowa kapitana Wagnera ze słynnej komedii „CK Dezerterzy”.

Ale z pewnością nikomu nie jest do śmiechu na widok takiego śmietniska.

Od momentu otwarcia wieży widokowej na Szpilówce wójt Kamiński wielokrotnie apelował do turystów o dbałość o przyrodę na szlakach wiodących na wieżę widokową – bowiem na szlakach prowadzących do wieży oraz pod samym obiektem nie ma koszy na odpady.

– Nie ma koszy – nie ma śmieci. To hasło wzięło sobie do serca 99% procent turystów odwiedzających wieżę widokową na Szpilówce. Dzięki temu można myśleć o udostępnianiu dla turystów atrakcyjnych przyrodniczo miejsc. Mamy bowiem pewność że turyści są odpowiedzialni i otoczą je troską – dodaje wójt Bogusław Kamiński.


foto: Małgorzata Hajduga
IB

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button