ADV
Wiadomości
Trending

Śmierć noworodka w Szpitalu w Brzesku. Trwa postępowanie prokuratorskie

W środę 22 maja 2024 r. redakcja Informatora Brzeskiego otrzymała informację o tragicznym zdarzeniu do jakiego doszło w poniedziałek 20 maja w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Wg przesłanych informacji do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłosiła się matka z córką. Dziecko miało około 30 dni. Miało to miejsce około godz. 3 w nocy. Kobieta miała zostać skierowana z SOR na oddział pediatryczny, gdzie doszło do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia dziecka. Mimo podjętej na oddziale akcji ratunkowej dziecko zmarło.

W zwiazku z powyższym zwróciliśmy się z zapytaniem o wyjaśnienie okoliczności zdarzenia do Prokuratury Rejonowej w Brzesku, Policji oraz Szpitala Powiatowego w Brzesku.

– 20 maja 2024 r. do Komendy Powiatowej Policji w Brzesku wpłynęło zgłoszenie dotyczące śmierci dziecka w szpitalu. Policjanci zabezpieczyli dokumentację medyczną oraz monitoring. Decyzją Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Brzesku ciało dziecka zabezpieczono do sekcji. Okoliczności i przyczyna śmierci dziecka będą wyjaśniane w trakcie prowadzonego śledztwa – informuje asp. szt. Ewelina Buda specjalista ds. prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Postępowanie w sprawie śmierci noworodka prowadzi Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Brzesku.

– Prokuratura Rejonowa w Brzesku pod sygnaturą 4153-0.Ds.844.2024 prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci małoletniego dziecka liczącego 1 m-c w dniu 20 maja 2024 r. w Brzesku tj. o przestępstwo z artykułu 155 kodeksu karnego. Ze wstępnych ustaleń postępowania wynika, iż w dniu 20 maja 2024 r. około godziny 3.00 matka przywiozła dziecko do Szpitala Powiatowego w Brzesku, gdzie ono zmarło. W tym samym dniu ciało dziecka zabezpieczono do sądowo-lekarskiej sekcji zwłok. W toku postępowania zabezpieczono kserokopie dokumentacji medycznej, monitoring z korytarza przy SOR oraz przeprowadzono sekcję zwłok dziecka. Niniejsze postępowanie jest w toku – informuje Dorota Gac zastępca prokuratora rejonowego.

Artykuł 155 kodeksu karnego [Nieumyślne spowodowanie śmierci] mówi: Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

– Na chwilę obecną możemy jedynie potwierdzić, że do takiego dramatycznego i tragicznego w skutkach przyjęcia niemowlęcia do szpitala doszło w poniedziałek nad ranem. Zawiadomiona została policja i prokuratura. Szpital współpracuje z policją, wydał dokumentacje i nagrania – informuje Monika Burek rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Nieco więcej światła na całą sprawę rzuca informacja jaką otrzymaliśmy od bliskich rodziny.

– Co się musi zmienić by nie dochodziło do takich tragedii? Przyjeżdżając na SOR z małym dzieckiem, oczekuję natychmiastowej pomocy!

Dlaczego pielęgniarki, które są na nocnej zmianie, odsyłają pacjentów na oddział, zamiast udzielić im niezbędnej pomocy OD RAZU? Droga z SOR-u na oddział zadecydowała o życiu dziecka… Czy pielęgniarki z SOR-u widząc przerażonych ludzi, bojących się o swoje niemowlę nie były w stanie natychmiast się nim zająć?

Wykonując taki zawód decydowałyście się pomagać innym?

Kto odpowie za tą sytuację? Rodzina musi sobie poradzić z tym sama.
Szpital nie był w stanie nawet zapewnić pomocy psychologa… – dodaje z goryczą bliska osoba z rodziny w której doszło do tej ogromnej tragedii.

IB

Podobne artykuły

Back to top button