ADV
blank
Kultura

Spotkanie z Jerzym Trelą w brzeskiej bibliotece / 6 lutego 2020 r.

blankW czwartek 6 lutego 2020 r. o godz. 18:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku odbędzie się spotkanie z wybitnym polskim aktorem Jerzym Trelą. Wydarzenie odbędzie się w Sali Audytoryjnej RCKB w Brzesku. Bezpłatne bilety wstępu można odbierać w Dziale Dorosłych Biblioteki.

Gość spotkania, Jerzy Trela jest aktorem teatralnym i filmowym, absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, profesorem, a w latach 1984-1990 także rektorem tej uczelni. Jeszcze w czasie studiów aktorskich związał się z Teatrem STU, po ich ukończeniu otrzymał angaż w krakowskim Teatrze Rozmaitości (dzisiejszej Bagateli), a w 1970 r. został członkiem zespołu Starego Teatru w Krakowie, z którym był związany do 2013 roku.

W ciągu ponad 50-letniej kariery artystycznej aktor stworzył wiele wybitnych kreacji, które zapisały się w historii polskiego teatru. Jerzy Trela zagrał także w ponad 200 realizacjach telewizyjnych i filmowych (w tym spektaklach Teatru TV). Najnowsze role filmowe artysty to Szymon Skiba w „Idzie” (2013, reż. Paweł Pawlikowski) oraz Leon Wilczur w „Ziarnie prawdy” (2015, reż. Borys Lankosz).

Aktor jest laureatem wielu nagród teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Otrzymał m.in. honorowy tytuł „Zasłużonego dla kultury narodowej” (1989), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie teatru oraz Gloria Artis (2005); w 2011 roku został uhonorowany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

PiMBP w Brzesku

 

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button