TOPTOP
Wiadomości
Trending

Starlinki ponownie nad Polską / 14 września 2021 r. / video

We wtorek 14 września o godzinie 05:55 czasu polskiego wystartował kolejny pakiet satelitów Starlink. Niestety porannego startu nie udało się zaobserwować, natomiast wieczorami będziemy mogli podziwiać po raz kolejny kosmiczne widowisko. Cały przelot wszystkich kilkudziesięciu satelitów, od północnego do północno-wchodniego horyzontu potrwa ok. zaledwie kilka minut. Warto obserwować niebo już około 19.24 (a najlepiej kilka minut wcześniej, aby przyczaić oczy do ciemności).

UWAGA. Do obserwacji nie potrzebujecie żadnych instrumentów optycznych. Nie musicie znać się na gwiazdozbiorach. W podanych przedziałach czasowych po prostu wypatrujcie jasnej, świetlistej linii lecącej przez niebo.

Jak będą wyglądały przeloty nad Polską ?
Niestety Starlinki nie były widoczne zaraz po starcie, ale będziemy mogli próbować już we wtorek wieczorem! Drugi stopień rakiety Falcon 9 wejdzie nad północny horyzont (azymut 329°) o godzinie 19:23 czasu polskiego. Zaraz za nim będą leciały Starlinki.

Falcon ze Starlinkiami będzie leciał przy Wielkiej Niedźwiedzicy (po prawej stronie) oraz przez gwiazdę Polarna.

Maksimum przelotu przypada o godzinie 19:26 na 68° nad horyzontem, w konstelacji Cefeusza (konstelacja na prawo od Wielkiej Niedźwiedzicy).

Koniec przelotu o godzinie 19:30 pod Jowiszem, na azymucie 141°.

Następnego dnia przelot będzie o podobnej porze, przy czym środowy przelot może być o wiele łatwiejszy do zaobserwowania.

IB / grupa fb Starlink

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast