ADV
ReligiaWideo
Trending

Strażackie warty przy Grobie Pańskim w Powiecie Brzeskim

W większości kościołów Powiatu Brzeskiego w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę wartę honorową przy Grobie Pańskim zaciągnęli strażacy. Jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich.

Pełnienie warty przy Grobie Pańskim jest  tradycją kultywowaną od pokoleń. Tradycję tworzenia Grobu Pańskiego i trzymania przy nim warty zapoczątkował Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego w XII wieku. Zwyczaj ten przywędrował do Polski bezpośrednio z Palestyny. Tradycja  nawiązuje do rzymskich żołnierzy pilnujących złożonego w grobie ciała Chrystusa. Przez wieki wartę od Wielkiego Piątku aż do rezurekcji pełniło wojsko, dworzanie a także przedstawiciele bogatego mieszczaństwa. W drugiej połowie XIX wieku, gdy zaczęły powstawać jednostki OSP, tradycję warty przy Grobie Pańskim zaczęli przejmować druhowie.

Strażacy pełniący wartę ubrani są w mundury galowe i często występują w ozdobnych, zabytkowych hełmach. Trzymając w rękach halabardy lub ozdobne toporki, stoją w pozycji na baczność, po dwóch, a co pewien zaś czas następuje uroczysta zmiana warty.

Foto: OSP Szczurowa
IB /osp.pl/Wikipedia

OSP Szczurowa

OSP Maszkienice

OSP Brzesko

OSP Poręba Spytkowska

OSP Jasień

OSP Sufczyn

OSP Okocim

OSP Dębno

OSP Złota

OSP Iwkowa

OSP Perła

Podobne artykuły

Back to top button