ADV
ReligiaWideo
Trending

Strażackie warty przy Grobie Pańskim w Powiecie Brzeskim

W większości kościołów Powiatu Brzeskiego w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę wartę honorową przy Grobie Pańskim zaciągnęli strażacy. Jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich.

Pełnienie warty przy Grobie Pańskim jest  tradycją kultywowaną od pokoleń. Tradycję tworzenia Grobu Pańskiego i trzymania przy nim warty zapoczątkował Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego w XII wieku. Zwyczaj ten przywędrował do Polski bezpośrednio z Palestyny. Tradycja  nawiązuje do rzymskich żołnierzy pilnujących złożonego w grobie ciała Chrystusa. Przez wieki wartę od Wielkiego Piątku aż do rezurekcji pełniło wojsko, dworzanie a także przedstawiciele bogatego mieszczaństwa. W drugiej połowie XIX wieku, gdy zaczęły powstawać jednostki OSP, tradycję warty przy Grobie Pańskim zaczęli przejmować druhowie.

Strażacy pełniący wartę ubrani są w mundury galowe i często występują w ozdobnych, zabytkowych hełmach. Trzymając w rękach halabardy lub ozdobne toporki, stoją w pozycji na baczność, po dwóch, a co pewien zaś czas następuje uroczysta zmiana warty.

Foto: OSP Szczurowa
IB /osp.pl/Wikipedia

OSP Szczurowa

OSP Maszkienice

OSP Brzesko

OSP Poręba Spytkowska

OSP Jasień

OSP Sufczyn

OSP Okocim

OSP Dębno

OSP Złota

OSP Iwkowa

OSP Perła

blank

Podobne artykuły

Back to top button