ADV
ReligiaWideo

Strażacy z Jadownik przy Grobie Pańskim / zdjęcia

Okres Triduum Paschalnego to szczególny i podniosły czas dla Kościoła. Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota poprzedzają Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Te dni, wraz z Wielkanocą, to najważniejszy okres w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. Z okresem Triduum Paschalnego związanych jest wiele pięknych zwyczajów i obrzędów. Wśród nich jest m.in. pełnienie warty honorowej przez strażaków przy Grobie Chrystusa. Strażacka warta przy Grobie Pańskim to mająca wiele pokoleń tradycja, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich legionistów.

Druhowie pełnią wartę w mundurach galowych i zabytkowych ozdobnych hełmach. Warta odbywa się w parach, a w rękach druhowie trzymają stylizowane halabardy. Co pewien czas (około 15-30 min.) dokonywana jest uroczysta zmiana warty.

Tą piękną tradycję podtrzymują druhowie z większości jednostek OSP z Powiatu Brzeskiego. Warte odnotowania jest to, że np. w Jadownikach honorową wartę pełnią także mali druhowie z Dziecięcej Drużyny Pożarniczej.


foto&video: OSP Jadowniki / Dziecięca Drużyna Pożarnicza – OSP KSRG Jadowniki
IB

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button