ADV
EdukacjaWiadomości

#Superkoderzy z Jurkowa z grantem na szkolenie

32 szkoły z województwa małopolskiego dostały się do bezpłatnych programów cyfrowej edukacji. Dołączyć mogły te placówki, które przygotowały najlepsze prace zgłoszeniowe. Od września podczas zajęć MegaMisji uczniowie klas 1-3 nauczą się zdrowych nawyków cyfrowych, a klasy 4-8 w projekcie #SuperKoderzy poznają podstawy programowania nie tylko na informatyce. Łącznie o przyjęcie do inicjatyw Fundacji Orange starały się 1054 szkoły z całej Polski, a zakwalifikowanych zostało 320 (75% z małych miejscowości). Wśród szkół które zakwalifikowały się do projektu #SuperKoderzy jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie.

#SuperKoderzy to propozycja zajęć dla uczniów z klas 4-8, na których poznają podstawy programowania. Nie tylko na lekcjach informatyki, ale też na innych np. na przyrodzie, historii, fizyce, muzyce, lekcji języka polskiego i języków obcych. Nauczyciele nie muszą mieć umiejętności informatycznych ani programować, by wspólnie z dziećmi konstruować roboty, tworzyć mini-stacje pogodowe, reportaże dźwiękowe czy proste strony www, bo Fundacja Orange przygotowuje ich do prowadzenia nowoczesnych lekcji na bezpłatnych szkoleniach. Szkoły, które zakwalifikowały się do programu, otrzymają grant na zakup sprzętu np. zestawów robotów. Do tej pory z inicjatywy skorzystało 770 szkół i ok. 20 tys. dzieci.

Oba projekty są w pełni darmowe, wpisują się w podstawę programową, a także w społeczną misję Fundacji Orange, która już od 17 lat troszczy się o dobro dzieci w cyfrowym świecie i podnosi kompetencje nauczycieli tak, aby realizowali zajęcia dostosowane do potrzeb dzisiejszych uczniów.

– Zależy nam na tym, żeby lekcje w szkołach były dla uczniów ciekawe, angażujące, a nauczyciele potrafili korzystać z nowoczesnych możliwości po to, aby lepiej rozumieć świat młodych i to, jak dziś zdobywają wiedzę.

Bardzo nas cieszy, że mimo wielu wyzwań w szkolnej rzeczywistości znalazła się przestrzeń na zainteresowanie innym podejściem do prowadzenia zajęć z dziećmi. – mówi Monika Wrońska z Fundacji Orange.

Zajęcia rozpoczną się we wrześniu i potrwają przez cały rok szkolny. Będą prowadzone przez nauczycieli na podstawie gotowych scenariuszy lekcji. Podczas udziału szkoły mogą liczyć na pełne wsparcie Fundacji Orange. Już w sierpniu odbędą się pierwsze szkolenia dla nauczycieli.

Z województwa małopolskiego do #SuperKoderów dołączą:
1. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łętowni
2. Szkoła Podstawowa im. J. Słowackiego w Zachełmnej
3. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Woli Radziszowskiej
4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajbrocie
5. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie
6. Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Zakopanem
7. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wołowicach
8. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Jagiellończyka w Gronkowie
9. Szkoła Podstawowa w Woli Lubeckiej
10. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie

Szkoły, które nie dostały się do programów, mogą korzystać z otwartej platformy MegaMisji i bezpłatnych scenariuszy zajęć #SuperKoderów dostępnych na stronach programów: https://megamisja.pl/ oraz https://superkoderzy.pl/

Fundacja Orange od 2005 roku dba o rozwój dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie. Z Fundacją uczą się zdrowych nawyków cyfrowych, zasad bezpiecznego internetu, podstaw programowania, robotyki i druku 3d. Organizacja szkoli także nauczycieli (jest m.in. liderem projektu Lekcja: Enter, realizowanego ze środków europejskich), prowadzi badania i opracowuje materiały poradnikowe.

Fundacja Orange

Back to top button