ADV
Religia
Trending

Świece Caritas już do kupienia w kościołach na terenie Powiatu Brzeskiego

W kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej są już świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”, przygotowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Można je znaleźć w parafiach na terenie Powiatu Brzeskiego.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To największa ogólnopolska akcja Caritas. Dzięki niej na polskich stołach co roku płoną dziesiątki tysięcy świec z logo Caritas, a hojność ludzi wielkich serc pozwala na pomoc dla tysięcy dzieci z ubogich rodzin. W tym roku Caritas diecezjalne w całej Polsce przygotowały ok. 2 mln świec, które – mamy nadzieję – zapłoną na wigilijnych stołach.

Najbardziej znaną akcją charytatywną Caritas związaną z Adwentem i świętami Bożego Narodzenia jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Od I niedzieli Adwentu w kościołach diecezji będzie można nabyć świecę tego dzieła.

– Do parafii trafiło 107 tys. małych świec i ponad 12 tys. dużych. Zabierając ze sobą świecę składamy ofiarę, która ma konkretne przeznaczenie. Pomoc trafi do dzieci z naszej diecezji, które są chore, niepełnosprawne, które potrzebują pomocy. Ponadto wesprzemy działania Caritas Polska, która co roku pomaga dzieciom w różnych krajach świata – wyjaśnia ks. Pietruszka.

Dzięki zebranym funduszom jest również możliwe dofinasowanie wypoczynku wakacyjnego i zimowego dzieci tak z diecezji, jak i spoza niej.

– W ten sposób wspomogliśmy dzieci z Ukrainy, z parafii, gdzie pracują tarnowscy księża. Mogły one choć przez chwilę wypocząć w naszym kraju lub w swoim, tam, gdzie jest jeszcze w miarę spokojnie – dodaje dyrektor.

Dzięki funduszom z ubiegłego roku w Diecezji Tarnowskiej udało się dofinansować 65 wyjazdów na kwotę 333 450 zł. Dofinansowaniem objęliśmy prawie 2 tys. dzieci z naszej diecezji. 68 390 złotych zostało przeznaczone na wypoczynek dzieci ukraińskich. Z pieniędzy pochodzących z WDPD zostało też dofinansowane leczenie dzieci, rehabilitacja, zakup leków i innych potrzebnych rzeczy.

Świeca, która łączy

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Płomień świecy, symbolizujący gotowość do pomocy potrzebującym i wrażliwość na ich potrzeby, łączy różne środowiska.

Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, którą otrzymuje się na pamiątkę złożonej ofiary, jest znakiem wrażliwości i solidarności z dziećmi z najuboższych rodzin. Zapalona na wigilijnym stole świadczy o miłość i solidarności z tymi, którym brakuje nie tylko środków materialnych, ale często rodzinnego ciepła i miłości.

Środki pozyskane z akcji są przeznaczane na następujące formy pomocy:

– dofinansowanie zimowego i letniego wypoczynku dzieci z ubogich rodzin,

– dofinansowanie leczenia i rehabilitacji dzieci,

– prowadzenie świetlic profilaktyczno-wychowawczych,

– wspieranie rodzin wielodzietnych i samotnych matek.

Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom?

  • Odbierając świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas
  • Wysyłając SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
  • Dokonując płatności online lub wypełniając przelew – dane stronie wigilijnedzielo.caritas.pl <==

Serdecznie zachęcamy do nabywania świec, a przez to wsparcia inicjatyw związanych z niesieniem pomocy dzieciom.

Caritas / KS. Zbigniew Wielgosz

blank

Podobne artykuły

Back to top button