ADV
KulturaWiadomości
Trending

„Święci w oczach poetów” / zdjęcia

„Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi…”. Słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II w Starym Sączu podczas kanonizacji bł. Kingi w 1999 roku stały się mottem przewodnim Gminnego Konkursu Poezji „Święci w oczach poetów”, który odbył się 23 listopada 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Dobrocieszu, w gminie Iwkowa. Prawda o tym, że „święci nie przemijają” zawarta jest bowiem w twórczości poetów i pisarzy. To święci stawali się i nadal stają inspiracją do utworów, które na ich przykładzie, przekazują nam prawdy uniwersalne, ponadczasowe.

Prezentowane wiersze skupiały się wokół tematu świętości wyrażonej przez takich poetów jak: A. Mickiewicz, K. K. Baczyński, C. K. Norwin, ks. J. Twardowski, ks. J. St. Pasierb czy J. Kasprowicz. Uczestnicy prezentowali utwory m. in. o życiu św. Jana Pawła II, bł. Karoliny Kózkówny, św. Agnieszce, bł. Edmundzie Bojanowskim, św. Stanisławie Kostce czy św. Weronice.

Podsumowania konkursu i wręczenia nagród dokonali: bp Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Bogusław Kamiński – wójt gminy Iwkowa, ks. dr Andrzej Jasnos – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Wiesława Gorycka – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Orkana w Dobrocieszu.

Bp Stanisław Salaterski w okolicznościowym wystąpieniu zwrócił uwagę na ciągłe poszukiwanie świata wartości. Mówił: „Szukamy dzisiaj w świecie rozmaitych autorytetów, ale warto wśród nich zobaczyć i wzorować się na świętych, którzy nie przemijają. Bo święty w każdym wydaniu jest zwycięzcą: nad sobą w podejmowanym wysiłku i pracy; nad czasami, w których przyszło mu żyć; w końcu nad trudnościami, które musiał pokonać. A skoro mogli oni, to również możemy i my. Święci mówią dziś do nas: powalcz! Jest w Tobie wiele mądrości, mocy i odwagi – to są ślady, którymi warto iść – zachęcał zgromadzoną publiczność bp Salaterski.

„Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj uczestniczyć w tym wspaniałym konkursie, w którym pięknie się łączą dwie wartości: świętość i poezja – zaznaczył Bogusław Kamiński, wójt gminy Iwkowa. Życzę, aby ten konkurs się rozwijał, a poprzez to rozsławiał szkołę w Dobrocieszu, gminę Iwkową, a nade wszystko dawał możliwości dalszego rozwoju” – zakończył.

Ks. dr Andrzej Jasnos przypomniał podstawową prawdę, że „święci nas edukują nie tylko katechetycznie, ale również moralnie. A skoro sięgają po takie postaci sami poeci, to tym bardziej powinniśmy sami czerpać z nich inspirację do codziennego życia. Pokazuje to choćby wielki dar małych szkół, którzy tworzą rodzinny klimat. Nie tylko inaczej się uczy i wychowuje, ale także inaczej się wchodzi do takich szkół, gdzie można poczuć rodzinną atmosferę”. Wyznaczył także zadanie organizatorom, aby taki konkurs mógł w przyszłości zataczać coraz szersze kręgi, choćby dekanalnie czy powiatowo.

„Jesteśmy w Dobrocieszu – mówiła dyrektor placówki Wiesława Gorycka, a tego „dobra, co cieszy” nie zabraknie i jest wyczuwalne chociażby w tym klimacie, który chcemy stwarzać w naszej szkole. Cieszę się obecnością dzieci z całej gminy. Myślę, że tak jak w naszej szkole tak samo w innych szkołach dba się o to, żebyśmy jako nauczyciele wspólnie z rodzicami, księżmi i katechetami mogli wychowywać dzieci w duchu religijności. Mam nadzieję, że widać to w postawach i zachowaniach naszych dzieci”.

Jacek Wojnicki, doświadczony aktor śląskiej sceny oraz nauczyciel Szkoły Muzycznej z klasy wokalno-teatralnej w Domosławicach, jako przewodniczący komisji konkursowej w słowie podsumowującym powiedział: „Jestem pozytywnie zaskoczony, a nawet szczęśliwy, że tak duża grupa młodych ludzi interesuje się tak zwaną wyższą kulturą. Dziękuję, że chcecie poezją mówić, interpretować i recytować. Bo to uczy komunikacji, która w obecnych czasach jest jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebna. Mam tylko jedną prośbę: dbajmy o kulturę języka polskiego!”.

W konkursie podzielonym na dwie kategorie wiekowe wzięli uczniowie z klas IV-V oraz VI-VIII ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy: Iwkowej, Kątów, Iwkowej Nagórza, Wojakowej i Dobrociesza. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

Uczniowie kl. IV-V:

I miejsce: Blanka Capar (Kąty)

II miejsce: Kinga Jarosińska (Wojakowa)

III miejsce: Florian Hołyst (Dobrociesz)

Wyróżnienie:

Faustyna Karwala (Iwkowa)

Nagroda dla najmłodszego uczestnika ufundowana przez ks. prałata Józefa Nowaka: Monika Sławek (Kąty)

Nagroda katechety ks. Łukasza Bochenka: Aleksandra Koział (Dobrociesz)

Uczniowie kl. VI-VIII:

I miejsce: Dawid Fitrzyk (Dobrociesz)

II miejsce: Dominik Korwin (Wojakowa)

III miejsce: Magdalena Bodek (Iwkowa Nagórze)

Wyróżnienie:

Monika Filipek (Dobrociesz)

Julia Kowalczyk (Iwkowa)

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Bp Stanisław Salaterski, Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Tarnowskiej, Tarnowski Gość Niedzielny oraz RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

IB

 

Podobne artykuły

Back to top button